Plzeň – Na sedmi místech v Plzni dnes přibylo dalších 16 takzvaných kamenů zmizelých (Stolpersteine), které po celé Evropě připomínají oběti židovských transportů za druhé světové války. Autor a zakladatel projektu, německý umělec Gunter Demnig, umístil na více než 2000 místech Evropy přes 70.000 takových kamenů. Jsou to dlažební kostky s mosazným povrchem vsazené do chodníku před domy obětí, řekl umělec ČTK.
V lednu 1942 odjely z Plzně tři transporty s více než 2600 Židy z Plzně a okolí, přímo z Plzně bylo 2064 židovských mužů, žen a dětí. Konce války se dožilo jen 204 plzeňských Židů. Dnes je ve městě před domy, v nichž tito lidé žili před násilným sestěhováním a deportací do koncentračních nebo vyhlazovacích táborů, umístěno již 33 pamětních kamenů. Mají přimět kolemjdoucí zastavit se a vzpomenout si na tyto oběti nacistického režimu, řekl ČTK primátor Martin Baxa (ODS).
Památku židovských obětí holokaustu si Plzeň každoročně připomíná pietním setkáním ve Velké synagoze při výročí odjezdu transportů, v zahradě Staré synagogy je památník Zahrada vzpomínek, v němž jsou od roku 2002 na kamenech napsána jména všech plzeňských obětí holokaustu.
První kameny zmizelých se v plzeňských ulicích objevily v roce 2012. „Nyní jsou nově položeny Stolpersteine v centru města i v jednotlivých městských obvodech k uctění památky členů rodiny Adelových, Pikovy, Penížkových, Kohnových, paní Růženy Vesecké a pana Jiřího Freunda. Stalo se tak na základě podnětů veřejnosti. Pro mě je to důležitý symbol a výraz úcty k plzeňským obětem šoa,“ řekl Baxa. Město hradilo náklady na výrobu a instalaci kamenů, celkem to letos bylo kolem 80.000 korun.
„Letošní Stolpersteine opět připomínají pohnuté osudy lidí, kteří se po deportaci do Terezína již nikdy do Plzně nevrátili. Většina z nich zahynula v koncentračních táborech Osvětim či Izbica,“ doplnila primátorova náměstkyně Eliška Bartáková (ANO). Jednou nejmladších připomenutých obětí byla Věra Kohnová, autorka Deníku Věry Kohnové. Jako dvanáctiletá si psala deník od léta 1941 do ledna 1942 do odjezdu transportu do Terezína, odkud se nikdo z rodiny Kohnových nevrátil.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 5. září 2019 Foto: Wikipedie – Velká synagoga v Plzni