SAO PAULO – Univerzální církev království Božího se rozhodla vybudovat v největším chrámu nejlidnatějšího brazilského města muzeum šoa. Církev to oznámila na svých internetových stránkách. Projekt je v počátečním stádiu a vzniká ve spolupráci s místní židovskou obcí.
Monumentální stavba s proskleným průčelím stojí v parku, obklopena palmami a olivami. Stěny jsou pokryté jeruzalémským pískovcem, „kameny, jež byly před dvěma tisíciletími svědky Boží moci“, věřící stoupají ke hlavnímu vchodu po širokých schodištích i rampách pro kočárky a vozíčkáře.
V hlavní svatyni jsou veliké menory a strop z LED žárovek, připomínající hvězdné nebe. – V ohromném chrámu je 36 tříd pro výuku dětí, 84 bytů pro duchovní, ohromné parkoviště, přistávací rampu a studio pro televizní a rádiové vysílání. Připomínka biblického dědictví se pojí s nejnovější technikou a stavba soupeří velikostí se sochou Krista Vykupitele.
Evangelikální církev, vzniklá v Brazílii kolem roku 1977, není v ČR příliš známá, v latinskoamerickém světě ale patří k významným. Jejím zakladatelem je někdejší zaměstnanec Státní loterie v Rio de Janeiru a podnikatel Edir Macedo. V českých médiích se objevily hlavně zprávy o obviněních z finančních podvodů zakladatele (zatím neprokázaných), zvaného někdy „evangelikální superstar“. Méně se už reflektuje jeho podpora nynějšího prezidenta Bolsonara i výrazně proizraelského ladění všech médií, která biskup Macedo vlastní.
Ať už je pro někoho brazilský Šalomounův chrám bizarností, nebo dalším divem světa, stojí za vidění.
Proč muzeum šoa?
Chrám některé rysy muzea už má: Nabízí okružní cestu příběhy biblické dějepravy, cestu z Egypta přes Sinaj do Země zaslíbené. Venku je např. rekonstrukce přenosného oltáře i se zástěnami a umělou ovečkou a uvnitř figuríny Mojžíše a Árona.
Univerzální církev spolu s dalšími evangelikálními skupinami podporuje Stát Izrael a často staví na motivech z Hebrejské bible. Jako mnohé další evangelikální církve se přímo inspiruje judaismem: Duchovní v Šalamounově chrámu mají na sobě oděvy připomínající jarmulky a tality a Stát Izrael může být znamením blížícího se Druhého příchodu Krista.
„Před měsícem jsem by na komentované prohlídce Šalomounova chrámu,“ píše Morris Kachani pro Estadao, „a užasle jsem slyšel o plánu jeho vedení. Duchovní, který nás prováděl, oděný do bílých rouch a biblických sandálů, o muzeu holocaustu dlouze mluvil.“
Předseda Federace židovských obcí v Brazílii Fernando Lottenberg připomínku šoa vítá: „Výuka o holocaustu musí být trvalou prioritou, tím spíš, že se nyní celosvětově rozmáhá antisemitismus a další předsudky.“ Zároveň pro JTA uvedl, že „by o tom potřeboval vědět víc“. Myšlence nového muzea by se nebránili ani někteří historici jako např. Michel Gherman, pokud ovšem bude založeno na historickém základu a řádně spravováno. Jiní, jako Morris Kachani, se obávají, že se podání dějin šoa dostane do katechetického kontextu Univerzální církve, ve spojení s estetikou Macedových komerčních televizí.
Zatím však zůstává jen u krátké zprávy, že nové muzeum holocaustu v Brazílii bude.
Zdroj: Ztis.cz Datum: 8. srpna 2019 Foto: Wikimedia Commona – Šalomounův chrám v Sao Paulu.