Vyšetřovatelé nemají žádný důkaz, že by byl požár v Notre-Dame založen úmyslně

Paříž – Od dubnové vyšetřování požáru, který zničil velkou část katedrály Notre-Dame, nebyly zjištěny žádné známky trestného činu, informuje Catholic Herald.

Generální prokurátor Remy Heitz ve svém prohlášení uvedl, že vyšetřování dosud nedokázalo určit příčinu požáru, ale neprokázalo se ani, že by požár byl založen úmyslně, uvedla BBC.

Podle CNN, úředníci vyslechli v počátečním stádiu vyšetřování 100 svědků. Nyní budou zvažovat možnost příčiny nehody z nedbalosti způsobené elektrickou poruchou, nebo špatně uhašenou cigaretou.

V sobotu 15. června se konala mše, první od velkého požáru, který zpustošil svatostánek 15. dubna. Mši vedl pařížský arcibiskup Michel Aupetit. Z bezpečnostních důvodů se jí směly zúčastnit jen asi tři desítky lidí. Obřad se odehrál v jedné z bočních kaplí, zasvěcené Panně Marii, kterou oheň ušetřil.

Bohoslužbu v přímém přenosu vysílala na internetu katolická televize KTO. Na záběrech bylo vidět, že všichni účastníci museli mít na hlavách bezpečnostní stavbařské přilby, ať šlo o duchovní nebo laiky. Nechyběl ani skutečný stavbař. Pohled kamery z nitra katedrály ukázal také poničenou klenbu a střechu, skrz obří díru bylo vidět oblohu. Mši sledovali na svých mobilech také věřící a jeptišky shromáždění před katedrálou.

Katedrála ze 14. století v době požáru procházela rekonstrukcí, nehodu způsobil nejspíš elektrický zkrat. Oheň zničil střechu, krov a propracovanou věžičku nad hlavní lodí. Na objasnění pohromy nadále pracuje 15 vyšetřovatelů.

Datum první bohoslužby bylo vybráno s ohledem na to, že v půli června se tradičně slaví výročí zasvěcení Chrámu Matky Boží, obvykle však mši k této příležitosti slouží stovka duchovních. Mši z dnešního večera však rektor katedrály Patrick Chauvet označil za důkaz, že „Notre-Dame stále žije“.

Minulý měsíc francouzský senát schválil návrh zákona, podle něhož má být Notre-Dame přestavěna tak, jak byla před požárem. Prezident Emmanuel Macron dříve vyzýval k „originální rekonstrukci“ katedrály.

Od přijetí zákona v roce 1905 o oddělení církve a státu jsou náboženské stavby ve Francii považovány za majetek státu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: -mn- Datum: 30. června 2019  Foto: screenshot YouTube Notre Dame po požáru

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář