Vatikán – U příležitosti Dne pro život ve Velké Británii, zaměřeného letos na problém domácího násilí, papež vybízí k boji proti veškerým formám zneužívání.
Ostudné týrání, jemuž jsou ženy někdy vystaveny, nás vybízí k zintenzívnění úsilí na podporu nejzranitelnějších z našich bratří a sester a ke stále větší angažovanosti v boji proti veškerým formám zneužívání – čteme v poselství papeže Františka podepsaném kardinálem státním sekretářem Pietrem Parolinem u příležitosti Dne pro život, který se na Britských ostrovech slaví 16. června. František klade důraz také na „odpovědnost sdílet radostnou zvěst, že každý lidský život je překrásný a posvátný, že je vznešeným povoláním“ a vyjadřuje „podporu všem, kdo se zasazují o kulturu života.“
Biskupská konference Anglie a Wallesu ve zvláštním prohlášení upozorňuje, že s domácím násilím se setkla každá čtvrtá žena a každý šestý muž. Podle statistik jsou v Británii každý týden zavražděny dvě ženy svým aktuálním nebo bývalým partnerem. Cílem kampaně provázející Den pro život je povzbudit církve, aby se zabývaly tímto závažným morálním a sociálním problémem.
Istanbulská úmluva rozděluje české věřící
Istanbulská úmluva proti násilí na ženách a domácímu násilí, která v Česku čeká na ratifikaci, vyvolává v zemi rozporuplné reakce. Emoce zvířilo zvlášť svatováclavské kázání katolického kněze Piťhy, podle něhož by přijetí vedlo k roztržení rodin, odebírání dětí a deportacím odpůrců do vyhlazovacích táborů. Česká ženská lobby na něj podala trestní oznámení kvůli šíření poplašné zprávy.
Zatímco podle prohlášení sedmi křesťanských církví by úmluva ohrozila tradiční rodinu a postavila muže a ženy proti sobě, Českobratrská církev evangelická uvedla, že Česko by úmluvu mělo ratifikovat.
Poslanci na Slovensku zastavili ratifikaci Istanbulské úmluvy o boji proti násilí na ženách. Návrh usnesení SNS podpořilo 101 ze 133 poslanců. Pro návrh hlasovali poslanci strany SMER, SNS, ĽSNS, Jsme rodina a také velká část poslanců Mostu-Híd a OĽaNO, přidali se i někteří nezařazení.
Předseda Slovenské biskupské konference arcibiskup Zvolenský přivítal rozhodnutí parlamentu, který se (29. března) rozhodl požádat vládu, aby nepokračovala v procesu směřujícímu k ratifikaci Istanbulské úmluvy. Vládní kabinet má také oznámit Radě Evropy, že Slovensko se nehodlá stát smluvní stranou této dohody o předcházení násilí na ženách a domácímu násilí.
Arcibiskup Zvolenský zdůrazňuje, že jde o ideologický dokument, který skrývá mnoho „vážných rizik, na které upozornili rovněž nejvyšší představitelé křesťanských církví na Slovensku.“. Bratislavský arcibiskup dodává, že slovenští biskupové nijak nezlehčují závažnost násilí páchaného na ženách, které je „v jakékoli podobě nepřípustné a odsouzeníhodné, nelze ho nikdy tolerovat a musí být vyvinuto veškeré úsilí na jeho zastavení,“ stojí v prohlášení.
Zároveň však upozorňuje, že „pokusy podsouvat genderovou ideologii“ v rámci tématu ochrany žen jsou „nepřijatelné“. „Jsem rád, že se naše země k ratifikaci dohody nepřipojí,“ stojí v prohlášení předsedy Konference slovenských biskupů. „Doufám, že slovenské zákonodárství v rámci legitimního úsilí o ochranu ženy před násilím nepodlehne mezinárodním tlakům a neopustí neměnnou pravdu o identitě muže a ženy.“
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
Autor: Vatikánský rozhlas, -mn-, ČTK Foto:
1 Komentář
Konečný Fr.
Tak jsem si myslel, že jsou ti evangelíci chytřejší. Jestli nejsou přepracovaní.