Peking – Synovec čínského biskupa, který byl zatčen před 23 lety, řekl, že neví, kde je jeho strýc uvězněn, nebo zda je ještě naživu.
„Jeho místo pobytu je neznámé a ani nevím, jestli je naživu nebo ne. Pokaždé, když si vzpomínám na tohoto sedmaosmdesátiletého muže, jsem naštvaný a pláču. Prosím, modlete se za něj,“ řekl Su Tianyou pro UCANews.
Jeho strýcem je biskup James Su Zimin z Baodingu v provincii Hebei v Číně, jihozápadně od Pekingu.
V roce 1996 byl biskup zatčen během průvodu a obviněn z vedení „neregistrovaných“ náboženských aktivit: Biskup Su odmítl vstoupit do Čínské katolické vlastenecké asociace, vládou uznané katolické církve v Číně a místo toho byl členem „podzemní církve,“ informuje Catholic Herald.
Nebylo to poprvé, kdy byl Su zatčen. Podle Komise pro lidská práva ve Sněmovně reprezentantů USA strávil ve vězení 40 let.
„Než byl v roce 1996 zatčen, strávil biskup Su Zimin 26 let ve věznicích nebo v táborech nucených prací. Čínská vláda ho považovala za „kontrarevolucionáře“, protože od padesátých let odmítá vstoupit do registrované církve,“ tvrdí Komise pro lidská práva.
Su údajně unikl čínskému zadržení v roce 1997, ale byl znovu zadržen.
V září 2018 podepsali představitelé Pekingu a Vatikánu prozatímní dohodu o jmenování biskupů, jejímž cílem bylo sjednotit podzemní církev a Čínskou katolickou vlasteneckou asociaci.
Vztahy mezi Vatikánem a Pekingem byly dlouho napjaté kvůli sporu, kdo může v Číně jmenovat biskupy. Peking nejprve v roce 1951 přerušil s Vatikánem diplomatické styky a mnoho čínských katolíků se za vlády Mao Ce-tunga stáhlo do podzemní církve. Veřejně začali praktikovat svou víru až v 80. letech, kdy začalo být náboženství v Číně znovu tolerováno.
Většina z více než 12 milionů čínských katolíků ovšem spadá do oficiálního Čínského sdružení vlasteneckých katolíků (CPCA), jež v roce 1957 založila komunistická strana. Podzemní církev uznává jako nejvyšší autoritu papeže, kdežto čínská státní katolická církev se odmítá Vatikánu podřídit. Každá ze stran jmenuje vlastní biskupy.
Papež podle dříve zveřejněných informací bude mít právo o jmenování čínských biskupů rozhodovat. Pekingu zase dohoda s Vatikánem umožní větší kontrolu nad podzemní církví.
V rámci dohody podle prohlášení Vatikánu uznal papež sedm biskupů, které jmenoval čínský režim. František věří, že ujednání umožní zahojit rány z minulosti a povede k plnému sjednocení katolické církve v Číně.
Kritik dohody mezi Vatikánem a Čínou, kardinál Joseph Zen napsal papeži Františkovi dopis, kde podrobně popsal utrpení katolíků v Číně od doby, kdy Vatikán podepsal dohodu s komunistickou vládou.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
-mn- Foto: screenshot YouTube – křesťanské zhromáždění v Číně, ilustrační