Procento Američanů hlásících se k církvím kleslo na historické minimum

New York – Procento Američanů, kteří uvádějí příslušnost k církvi, synagoze nebo mešitě, podle nového průzkumu společnosti Gallup dosáhlo historického minima.

Podle nejnovějších údajů v loňském roce 50 procent amerických obyvatel uvedlo, že jsou členy církve či jiné náboženské instituce. V posledních dvaceti letech toto číslo kleslo o 20 procent a je nejnižší od roku 1937, kdy společnost Gallup začala se sběrem dat. Posledního průzkumu se zúčastnilo téměř 7 700 Američanů napříč celými Spojenými státy.

Průzkum z konce 90. let ukazoval, že se 73 procent věřících hlásilo k některé z církví či náboženských institucí. Od té doby jejich počet klesl o celých 9 procent. Úbytek členů církví jde ruku v ruce s nárůstem počtu Američanů, kteří se nehlásí k žádnému náboženskému přesvědčení. Jejich počet se od roku 2016 více než zdvojnásobil, z 9 procent se zvýšil na 19.

Trend se silně dotýká především generace amerických mileniálů, z nichž se k církvi hlásí pouhých 42 procent a 29 procent se neztotožňuje z žádným náboženským vyznáním. „Procento mileniálů bez náboženského přesvědčení může stále růst, průzkumy v roce 2019 ukazují, že tvoří až 33 procent,“ uvedl Jeffrey M. Jones ze společnosti Gallup.

Ačkoliv mileniálové hrají zásadní roli v poklesu počtu členů církví, podle Jonese se až dvě třetiny věřících mohou k církvi přidat, až se v životě usadí. Založení rodiny může být podle něj pro mnohé podnětem k tomu, aby se stali součástí náboženské komunity.

Společnost Gallup se v průzkumu zabývala i konkrétními změnami v rámci různých společenských i náboženských skupin. Počet katolíků hlásících se k církvi od konce 90. let klesl o 13 procent, u protestantů se toto číslo snížilo o 6 procent. „Uznávám skutečný pokles počtu členů církví, rád bych ale podotkl, že podle společnosti Gallup návštěvnost protestantských církví zůstává prakticky beze změny,“ uvedl na Twitteru Jeff Walton z think tanku Institute on Religion & Democracy. Ze srovnání dat z roku 1983 a 2017 totiž vyplývá, že návštěvnost protestantských církví se stabilně drží mezi 45 a 46 procenty. „Povšimněte si, že účast v protestantských církvích zůstává pozoruhodně stabilní,“ zdůraznil Walton.

Data také naznačují, že pokles počtu členů církví byl výraznější u demokratů a nezávislých. Koncem 90. let se k některé z církví hlásilo 71 procent demokratů, nyní je jich pouze 48 procent. K podobnému poklesu došlo i u nezávislých, kde se 59 procent během posledních dvaceti let snížilo na 45. U konzervativnějších republikánů počty klesly z původních 77 procent na 69. „Američané si stále více spojují náboženství s republikánskou stranou – a pokud sami nejsou republikáni, odvracejí se od náboženství,“ podotkl David Campbell z University of Notre Dame.

Počet mužů hlásících se k církvi za stejnou dobu klesl z 64 procent na 47, procento žen se ze 73 snížilo na 58. K velkému poklesu došlu i u hispánské komunity. „Je to jasná výzva pro církve, jejichž otevřenost a prosperita závisí na věrných a aktivních členech,“ uvedl Jones. „Jak přesvědčit věřící obyvatele, aby se závazně přidali? Zhruba jedna čtvrtina amerických dospělých jsou věřící, ale nejsou členy žádné církve, synagogy ani mešity,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

Kristýna Gillíková  Zdroj: The Christian Post Foto: CC Search – ilustrační

 

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář