Společností i církví téma sexuality a zvláště stejnopohlavních vztahů hýbe. V češtině pravděpodobně jako první celková publikace k tomuto tématu vychází kniha Sama Allberryho. Kniha je specifická nejen svým námětem, ale i tím, že autor se nevěnuje teoreticky něčemu, co bylo jemu osobně vzdálené: Sám se musel ve svém životě s přitažlivostí ke stejnému pohlaví vyrovnat (striktně pro sebe ale odmítá označení gay, neboť svou identitu nevidí jako určenou sexualitou a také tímto životním stylem nežije). Autor se kromě osobního svědectví o uvěření a vyrovnání se svou sexuální orientací věnuje v útlé publikaci pohledu Bible na homosexualitu a dále vztahu homosexuality a křesťana, církve a světa. Biblicky zastává konzervativní názory a podnětně vykládá biblické texty. Zvláště výklad o tom, co znamená následovat Krista, je univerzální a motivující pro každého člověka.
Podrobněji se Allberry věnuje tomu, jak může křesťan reagovat, když u sebe objeví přitažlivost ke stejnému pohlaví, a také jak mohou reagovat ostatní křesťané. Zde se nevyhýbá popisu chyb, které často nastávají, a dává praktický návod, jak by měla církev zdravě reagovat bez odsouzení a odmítnutí, ale také bez opuštění věrnosti Písmu.
Celá publikace je vhodně proložena rámečky s odpověďmi na nejčastější otázky, na které můžeme v této oblasti narazit. Nevyhýbá se ani otázkám, zda není křesťanský pohled na sexualitu škodlivý nebo zda je hříšné pociťovat náklonnost ke stejnému pohlaví.
Kniha představuje komplexní pohled na problematiku homosexuality. Odmítá jak liberální výklad Bible, tak odsuzování lidí kvůli tomu, že se musejí vyrovnávat s jiným druhem pokušení než heterosexuálové. Ukazuje prakticky na možnost, aby v našich sborech žili lidé, kteří se vyrovnávají s náklonností ke stejnému pohlaví, a současně plně následují Krista a žijí posvěcený život.
Kniha je vhodná jak pro ty, kterých se téma týká osobně, tak pro ty, kteří se s lidmi s touto orientací setkávají v rodině nebo sboru. Velmi potřebná je kniha pro církevní pracovníky z hlediska biblického výkladu a pastoračního přístupu.
Lubomír Ondráček
Sam Allberry: Je Bůh proti gayům?, překlad Kateřina Vávrová, Nakladatelství KMS 2018, 96 stran, formát 11,5 x 19 cm, 129 Kč
Kniha je k dispozici v knihkupectví KMS – http://knihy.kmspraha.cz.
Převzato z časopisu Život víry (2019/2), viz www.zivotviry.cz.
4 Komentáře
Jan Krásenský
A je Bůh proti vrahům? Bůh miluje všechny lidi, celé své stvoření, i vrahy, ale vraždy odsuzuje.
Adam Hladky
„kteří se vyrovnávají s náklonností ke stejnému pohlaví“
. .je na stejné úrovni jako za komančů dotaz „vyrovnali jste se s náboženskou otázkou?“, kdy načalstvo očekávalo samozřejmě kladnou odpověď. A stejné znásilnění člověka.
Jiří Aron
Knížku jsem zatím neviděl, mám jen něco načteno ze zahraničních recenzí knihy (Is God Anti-Gay) a něco o aktivitách a o myšlenkách samotného Alberryho.
Něco z toho, co jsem „v cizině“ zachytil, se týkalo i toho, co zde píše L. Ondráček ve větě „Nevyhýbá se ani otázkám, zda není křesťanský pohled na sexualitu škodlivý nebo zda je hříšné pociťovat náklonnost ke stejnému pohlaví.“
Je to prosím pravda, že Alberry se snaží (i mimo tuto knihu) oddělovat na jednu stranu homosexualitu praktikovanou a na druhou homosexualitu jen pociťovanou, tj. jen v myšlenkách? A že hříchem je pro Alberryho jen ta první, ta praktikovaná? Takto ale může Alberry popřít rovnou celé učení Písma o hříchu, nejedná se jen o skutky. „Člověk se dívá na to, co má před očima, ale Hospodin se dívá na srdce.“
Je tedy otázkou, nakolik Alberry „biblicky zastává konzervativní názory“.
Bůh nám vidí do srdce: Mk 7,21-23 „Neboť zevnitř ze srdce lidí vycházejí zlé myšlenky, smilstva, krádeže, vraždy, cizoložství, hrabivost, špatnosti, lest, bezuzdnost, závist, urážky, pýcha, pošetilost. Všechny tyto špatnosti vycházejí zevnitř a znečišťují člověka.“
Bůh sám, skrze krev svého Syna, vylitou na kříži, umožnil nám hříšníkům mít čistá srdce, abychom mohli milovat jej samotného a mít vztah s ním; také neodsuzovat a neodmítat druhé hříšníky:
Ko 1:18-20 „A on je hlavou těla, církve. On je počátek, prvorozený z mrtvých, aby on sám zaujal ve všem první místo, neboť se Otci zalíbilo, aby v něm přebývala veškerá plnost a aby skrze něho smířil všechno se sebou a způsobil pokoj skrze krev jeho kříže — aby skrze něho smířil vše jak na zemi, tak v nebesích. „
Karel Konečný
Zřejmě je důležité vědět co je to hřích. Každý asi odpoví v souvislosti s desaterem. Když to chceme vyjádřit jednou větou, můžeme napsat, že hřích je odcizení od Boha. Pak tedy by jsme měli vědět kdo je to Bůh, ale na to náš rozum nestačí. Můžeme však napsat, že Bůh je láska, ale pak musíme vědět co je to láska. To už si může každý odpovědět sám s vynecháním primitivních odpovědí.