Přes rok oslovuje spolek KOMPAS Křesťanský podnikatel české a slovenské podnikající křesťany k rozhovorům. V nich otevřeně promlouvají o tom, nakolik dovolují Bohu zasahovat do jejich podnikání.
Mezi hosty najdete např. úspěšného podnikatele Adama Walacha, který se v současnosti systematicky věnuje filantropii. Ale také řeholní sestru, která provozuje kavárnu a penzion, konstruktéra jednoúčelových strojů, výrobce automobilových dílů, krizového manažera či výrobce bylinkových sirupů.
Každé svědectví má tři části. V první respondent posluchače seznámí se svým příběhem, ve druhé hovoří o principech, které ovlivňují jeho podnikání a ve třetí přemýšlí nad otevřeným Písmem. Jde vždy o úryvky z evangelií.
Není pravidlem, že by hosté těchto rozhovorů podnikali díky svým rodičům. Naopak. Mnozí z rodičů ani vinou režimu v Československu podnikat nemohli. Ale všichni hosté svědčí o tom, že své podnikání začali díky dobrým vztahům anebo právě skrze podnikání se jim takové vztahy daří vytvářet. Např. podnikatel Petr Láska vzpomíná, jak ho jeho přítel z Německa po sametové revoluci z vlastní iniciativy zasvětil do know how svého podnikání a pomohl mu úspěšně začít. „Přirozeně jsem mu nabízel podíl ve firmě. Ale odmítl. Všechno co uměl, mi předal zadarmo,“ dodává Láska. Oba tito byznysmeni se hlásí k mezinárodnímu hnutí Ekonomika společenství. Díky jeho vlivu stále usilují o vytváření dobrých vztahů napříč celou firmou a patří i mezi štědré podnikatele.
Štědrý je nepopiratelně i filantrop Adam Walach. Sám se označuje jako investor do Božího království. Více než polovinu zisku věnuje na misijní projekty po celém světě. „S manželkou jsme si sepsali základní body, proč takto vůbec jednáme. Jaký v tom vidíme smysl. Abychom mohli sami sebe zpětně kontrolovat. I z této cesty může totiž člověk po čase uhnout,“ říká Adam Walach.
Velkým tématem téměř všech rozhovorů je rodinný život. Do něj podnikání výrazně zasahuje. Vyhradit si proto prostor na rodinu někdy přirovnávají k boji. Zvláště ti, kteří mají ještě malé děti, vnímají rozdělování času mezi byznysem a rodinou jako dilema. „Občas mám nepříjemný pocit, když přicházím z práce a děti už spí. A druhý den, když odcházím, ještě spí,“ přiznává Patrik Bátěk. Proto je podnikání a rodina i častým tématem rozhovorů u respondentů doma. Snaží se najít alespoň základní řád, který bude pro ně určitým životním minimem. „Manželka ví, že přes týden pro mě bývá někdy nemožné vracet se domů po osmi hodinách práce. Ale o víkendu vždycky odevzdám mobil a veškerý čas mám pro děti,“ říká Jiří Jemelka.
Jako další významné téma otevírají svědectví duchovní život podnikatelů. Všechny spojuje přesvědčení, že bez Boha by nic nezmohli. Naopak, často se s Ním setkávají v nezdarech, u kterých se po čase ukáže, že je tak Hospodin uchránil od většího nebezpečí. Např. Ľubomír Klieštik měl před lety silné nutkání, aby investoval do drahého stroje na obrábění kamene. Dlouhou dobu se zdálo, že se rozhodl špatně. Protože na sebe stroj nevydělal a zaměstnanci ho nedovedli naplno využít. „V roce 2009 jsem děkoval Bohu, že jsem to nakonec udělal,“ dosvědčuje Klieštik. Vinou ekonomické krize totiž klesl zájem o jeho původní produkt. Díky stroji, který měl, ale mohl nabídnout něco nového a firma i se svými zaměstnanci krizi odolala.
Respondenty ovlivňuje modlitba a každý z nich hledá ten správný rytmus pro život modlitby. Nejpřísnější, pokud to takto lze říci, je v tomto sestra františkánka Vojtěcha Zikešová. Iniciovala otevření kavárny v Olomouci, jež tvoří nedílnou součást kláštera. S hosty sdílí i klášterní kapli. Jsou ochotné opustit klid kláštera a dokonce přerušit pravidelnou modlitbu, pokud to vyžaduje služba. „Musí v tom být ale láska k druhému, ne touha po zisku,“ upřesňuje sestra Vojtěcha. To má vliv na jejich otevírací dobu. V neděle si u sester např. kávu nedáte. A také to zasahuje do rozvoje podniku. Nebudou usilovat třeba o otevírání dalších kaváren, byť by o to byl zájem, dokud to samy jasně nerozliší jako Boží vůli.
Tato témata a mnoho dalších najdete na portálu krestanskyponikatel.cz. Projekt Svědectví spolku KOMPAS nadále pokračuje. Na začátku každého měsíce si můžete poslechnout nový příběh podnikajícího křesťana.
KOMPAS sdružuje podnikající křesťany už více jak osm let. Dlouhou dobu fungoval jako neformální platforma pro ty, kdo hledají společenství věřících lidí a prostor ke sdílení společných zkušeností z byznysu. Od ledna 2018 založilo 14 podnikatelů neziskovou organizaci, aby mohl spolek pořádat větší akce. Na 21. září připravuje třeba konferenci na Velehradě, dále odborné semináře, duchovní cvičení ad.
Tisková zpráva Foto: CC Search, ilustrační