JERUZALÉM – Všechno to začalo v roce 2005, když z dětského pískoviště v jeruzalémské čtvrti Katamon začal mizet písek. Jako by se do země propadal. Objev díry, do které se ztrácel, přilákala pozornost archeologů.
Juval Baruch, dnes ředitel izraelského Památkového úřadu zjistil, že pod pískovištěm je stará cisterna. Ta byla následujících letech datována do byzantského období (325-614 o. l.) a zmapována – má přibližně 225m2 a může pojmout až 1 125 kubíků vody. Pro veřejnost však byla zatím uzavřena.
Ve středu 23. ledna byly zahájeny renovace dětského hřiště a okolí. Zároveň s tím jeruzalémský magistrát a památkový úřad jednají o možnostech zpřístupnění cisterny pro veřejnost. Vodní stavby, jako tunel k rybníku Šiloa, patří k největším turistickým atrakcím. Na tiskové konferenci Juval Baruch oznámil, že Památkový úřad poskytne městu Jeruzalém veškerou pomoc k tomu, aby k zpřístupnění mohlo dojít.
Zdro: Ztis.cz Foto: OFER COHEN/ISRAEL ANTIQUITY AUTHORITY – 1500 let stará cisterna se možná v Jeruzalémě stane nejnovější atrakcí.
1 Komentář
Petr Aadamec
To je nádhera…podobná cisterna (jen o dost větší) je v Istambulu jako velká atrakce. žijí v ní ryby a byla objevena tak, že památkářům bylo divné, proč chodí staříci do sklepů okolních domů s rybářskými pruty… Těším se,že to někdy uvidím.