Německá křesťanská rodina prohrála odvolání v případu domácího vzdělávání

V případu německé křesťanské rodiny, které byly dočasně odebrány čtyři děti kvůli domácímu vzdělávání, nebyla podle štrasburského soudu porušena lidská práva.

Petra a Dirk Wunderlichovi z Darmstadtu odmítli posílat své děti do školy, což je v Německu nelegální. Jejich děti byly v roce 2013 na tři týdny odebrány poté, co v jejich domě zasáhlo 33 policistů a 7 sociálních pracovníků.

Wunderlichovi svůj případ dohnali až k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Tvrdili, že bylo porušeno jejich právo na soukromý a rodinný život. Podle rozhodnutí soudu však úředníci postupovali rozumně s ohledem na předpoklad, že děti byly ohroženy tím, že nebyly posílány do školy. „Podle dostupných informací úřady usoudily, že jsou děti izolovány, nemají kontakt s nikým vně rodiny a existuje obava z ohrožení jejich fyzické integrity,“ odůvodnil soud své rozhodnutí.

Dirk Winderlich pro Deutsche Welle uvedl, že obvinění byla smyšlená. Podle něj byly děti vzdělávány prostřednictvím křesťanského dálkového programu a popřel, že by byly izolovány – účastnily se aktivit různých klubů a organizací.

„Je to velice skličující den pro naši rodinu i pro mnoho dalších německých rodin, kterých se to týká. Po letech soudních bojů je to pro nás a naše děti extrémně frustrující. Je znepokojivé, že Evropský soud pro lidská práva neuznal nespravedlnost, kterou jsme utrpěli rukou německých úřadů,“ uvedl Dirk Wunderlich ve svém prohlášení.

Rodina je podporována ADF International, americkou konzervativní neziskovou organizací, která se zabývá prosazováním náboženských svobod. „Toto rozhodnutí ignoruje fakt, že politika Německa ohledně domácího vzdělávání porušuje práva rodičů vzdělávat své děti a řídit jejich výchovu. Je znepokojující vidět, že to nejvlivnější evropský soud v oblasti lidských práv neuznal. Toto rozhodnutí je krok špatným směrem a mělo by znepokojovat každého, komu záleží na svobodě,“ uvedl Paul Coleman, ředitel ADF International. Rodina zvažuje odvolání k Velkému senátu Evropského soudu pro lidská práva.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Kristýna Gillíková  Zdroj: Christian Today  Foto: ADF International

 

Tags: ,

2 Komentáře

  1. Jitka Schlichtsová

    Dobrý den, zajímalo by mě, jakého vyznání zmíněná rodina je. Máte o tom nějaké informace? V článku totiž tato informace chybí.

    Odpověď
  2. Magda Hejdánková

    Podle článku těm lidem nikdo neupírá křesťanskou víru. Postih souvisí pouze s tím, že porušovali německé zákony. Integrovat do společnosti a dodržovat její zákony by se měli nejen muslimové ale i křesťané a ostatní věřící. Ve všech skupinách nábožensky cítících lidí jsou ale zjevně lidé, kteří to odmítají. Nevidím velký rozdíl mezi aktivisty na střeše žižkovské Kliniky vzdorujícím exekutorovi a ochrance a touto rodinou vzdorující německé policii a zákonům. Aktivisté z Kliniky i křesťanští aktivisté z oblasti domácího vzdělávání mají na své postoje právo, ale musí nést i důsledky svých rozhodnutí v těch situacích, kde se jejich činnost dostane do střetu s platnými zákony dané země. Jak napovídá název článku, případem se navíc zabývaly německé soudy, před kterými měla rodina možnost obhájit svá stanoviska.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář