V Pardubicích se bojuje o záchranu kapličky

V Pardubicích v těchto dnech začíná petiční akce, jejíž cílem je pozastavení plánů na demolici kaple Nejsvětější Trojice, která se nachází části Pardubic zvané Trojice, resp. Svatá Trojice (původně Přerovsko).

Kaple byla postavena v pseudogotickém stylu v roce 1860, kdy nahradila původní dřevěnou stavbu z konce 18. století stejného zasvěcení. Stála původně u pramene, jehož voda byla považována za léčivou – byly zde i malé dřevěné lázně, které rovněž shořely. Na konci 19. století byla v sousedství vybudována ropná rafinerie, dnešní PARAMO. V průběhu 20. století kaple chátrala, ale ještě v roce 1990 obdržela novou střešní krytinu. Chátrání však pokračovalo i nadále, a před dvěma lety její střecha zcela spadla. Je nyní v dezolátním stavu a prakticky zapomenutá. Letos v květnu se ale konala ke kapli pouť pardubické římskokatolické farnosti, jejíž účastníci vyjádřili přání nechat kapli, která se nyní nachází na městském pozemku, opravit.

Na konci září zastupitelstvo města schválilo uvolnění prostředků na demolici kaple. Autoři petice ovšem poukazují na to, že tomu nepředcházela žádná diskuse a požadují, aby byl vypracován odborný posudek, na základě něhož by se rozhodlo o jejím dalším osudu (viz vyjádření Klubu přátel Pardubicka zde).

V petici jsou rovněž připomenuty osudy jiných dvou kaplí na území města (sv. Josefa a sv. Marka), které byly v padesátých letech zbourány, a zůstala po nich jen místní jména.

Naopak kaple sv. Anny, která byla rovněž dlouho ve velmi špatném stavu, byla před čtyřmi lety za soukromé peníze obnovena (viz zde).

Na iniciativu již reagoval mluvčí magistrátu Radim Jelínek, který ČTK sdělil: „Demolice rozhodně není jediným řešením. V nejbližších dnech bude objekt oplocen, aby nemohlo dojít k úrazu. Následně bude zastupitelstvu města na začátku roku 2019 předložena zpráva o demolici k rozhodnutí.“

Více o petiční akci na stránkách Klubu přátel Pardubicka, zde, kde jsou uvedená i petiční místa. Elektronická petice zde. Foto archiv KPP a autor.

 

Autor: Miloš Mrázek 

 

 

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář