Cenu nazvanou „Hanno R. Ellenbogen Citizenship Award“ převzal ve čtvrtek v budově ČNB kardinál Vincent Nichols, arcibiskup z Westminsteru a předseda Biskupské konference Anglie a Walesu. Cenu mu udělila Pražská společnost pro mezinárodní spolupráci za jeho aktivity v boji proti obchodu s lidmi a novodobému otrokářství.
Podle kardinála Nicholse představuje obchod s lidmi obrovský problém, přičemž se odhaduje, že v podmínkách novodobého otroctví bez jakýchkoliv práv se nachází zhruba 40 milionů lidí. Kromě toho se jedná o fenomén, který má globální rozměr a týká se i zemí střední Evropy nebo Velké Británie.
„Pokud vím, tak obchod s lidmi zasahuje všechny země střední Evropy, ať už jsou oběti odtud vyváženy či zde přímo zotročovány. I v Británii musíme přijmout fakt, že v našich městech pracují lidé v podmínkách novodobého otroctví. Je těžké s tímto zločinem bojovat, protože je velmi dobře organizovaný a má dobré finanční zdroje, zatímco hnutí proti obchodu s lidmi není dobře organizované ani financované,“ uvedl kardinál Nichols.
Kardinál Vincent Nichols byl oceněn za práci Skupiny sv. Marty (The Santa Marta Group), jejímž je prezidentem. Tato organizace nazvaná podle současného domova papeže Františka byla založena v Římě v roce 2014 a bojuje s novodobým otrokářstvím a pašováním lidí. Zaměřuje se v jednotlivých zemích zejména na spolupráci vedení policie a katolické církve.
„I když Skupina sv. Marty nefunguje jako operační útvar, tak sehrává zásadní roli při budování důvěry a spolupráce mezi policejními silami a církví. Právě důvěra je při spolupráci v této oblasti naprosto nezbytná. Dále pak je důležitým aspektem její práce péče o oběti obchodu s lidmi,“ dodal kardinál Nichols.
Pražská společnost propaguje mezinárodní spolupráci ve střední Evropě. Organizaci založili bývalí protikomunističtí disidenti v roce 1997 s cílem bojovat proti korupci a porušování lidských práv. Organizaci tvoří neformální síť diplomatů, byznysmenů, politiků a akademiků, kteří se zabývají důležitými společenskými otázkami.
Zvláštní cenu dostal od organizátorů také Tom Nicholson, investigativní novinář, který působil 20 let na Slovensku, a in memoriam v únoru zavraždění slovenský investigativní novinář Ján Kuciak a jeho snoubenka Martina Kušnírová.
Zdroj: ČBK, Arcibiskupství pražské, Prague society, cirkev.cz Foto: Flicr – kardinál Vincent Nichols