PAŘÍŽ – Claude Lanzmann, francouzsko-židovský filmař, tvůrce patrně nejdůležitějšího dokumentárního filmu o holocaustu a podle některých jednoho z nejdůležitějších filmů vůbec – devítihodinového snímku „Šoa“ (1985), zemřel ve čtvrtek 5. července ve věku 92 let.
Prací na filmu Šoa strávil 11 let a dílo sám financoval. Najezdil přitom tisíce kilometrů po východní Evropě i jinde po světě a nikdy nevyužil archivní záběry z koncentračních táborů. Nahradil je současnými barevnými. Využíval rozhovorů s přeživšími, ale i s očitými svědky událostí, jako byli například lidé, jimž byla pro výstavbu vyhlazovacích táborů konfiskována zemědělská půda, nebo strojvůdci židovských transportů. Tázal se přitom často i na zdánlivě nesouvisející věci, jako jaké bylo ten den počasí nebo jak zněla „židovština“, jíž Židé mezi sebou hovořili.
Sám však svůj snímek termínem dokumentární film označovat odmítal. „V dokumentárních filmech vzpomínáte na něco, co předem existovalo. Ale v Šoa nebylo dané předem nic,“ osvětlil roku 2015 na filmovém semináři v Haifě.
Kromě snímku Šoa natočil Lanzmann ještě několik filmů podporujících Izrael: Například „Izrael, proč?“ z roku 1973 a „Cahal“ z roku 1994. „Existence státu Izrael změnila to, jak se svět dívá na Židy a také to, jak se Židé dívají na svět. Na rozdíl od toho, co si mnozí lidé myslí, jde o příkladný stát s úžasnou armádou. Izrael je velkolepým vítězstvím nad Hitlerem. Lidé, kteří nežili v minulosti, a zejména Izraelci, kteří dřív nežili, tomuto obdivuhodnému úspěchu nerozumí,“ řekl v rozhovoru s izraelským novinářem Ari Šavitem.
Roku 2013 Lanzmann natočil film „Poslední z nespravedlivých“ pojednávající o posledním tzv. „starším“ z Terezína. Benjamin Murmelstein, který ve snímku ještě kromě režiséra Lanzmanna sám vystupuje, byl před válkou rabínem ve Vídni a posledním terezínským „starším“ se stal v září 1944, přičemž se dožil konce války. Po válce byl Murmelstein souzen za kolaboraci s nacisty, ale obvinění byla kvůli nedostatku důkazů stažena.
Lanzmannův poslední dokumentární film s názvem „Čtyři sestry“, který zahrnuje svědectví čtyř osob vzpomínajících na holocaust, byl uveden ve Francii jen den před jeho smrtí. Tu potvrdila Lanzmannova rodina deníku Le Monde.
Zdroj: ztis.cz Foto: Wikimedia – Claude Lanzmann v roce 2010 na jeruzalémském filmovém festivalu s izraelskou herečnou Gilou Almagorovou.