Donald Trump bude 45. prezident USA. Po šokující porážce Hillary Clinton se newyorský miliardář v lednu přestěhuje do Bílého domu.
Podle průzkumů byli jedni z jeho hlavních podporovatelů bílí evangelikálové, kteří hlasovali v Trumpův prospěch v poměru 81% k 16%, což je největší rozdíl za poslední tři volby.
Trumpův vztah s americkými křesťany byl poměrně nestabilní. V kampani tvrdě bojoval za hlasy evangelikálů a zpočátku získal širokou podporu. Na druhé straně byl často zesměšňován a jeho víra, ke které se hlásil, byla často zpochybňována. Když se ho ptali na jeho oblíbený verš z Bible, odmítl odpovědět, že je to příliš osobní. Později uvedl, že má rád Přísloví, a zvláště kapitolu „Nikdy se nepřikloň k závisti“, která ve skutečnosti neexistuje. Při rozhovoru v rádiu se zase vyjádřil, že jeho oblíbený citát z Bible je „oko za oko“, přičemž nedodal, že Ježíš byl proti tomuto verši, odmítal pomstu a hlásal naopak odpuštění a lásku. Proto není překvapivé, když se Trump vyjádřil, že nikdy nežádal Boha o odpuštění.
Dalším z jeho faux – pas bylo, když odkazoval na kapitolu z Bible jako „Dva Korinťané“, přičemž v USA se používá pojmenování „Druhý Korintským“. Trump se také dostal do sporu s papežem za jeho slib postavit zeď proti imigrantům na americko – mexické hranici. Podobný konflikt měl i s vysokým představeným presbyteriánské církve, v níž byl sám pokřtěn.
Trump tedy nebyl pravým „křesťanským kandidátem“, ačkoli kandidoval za republikány, které zpravidla volí většina bílé evangelikální populace. A navzdory zmíněnému křehkému vztahu, Trump jejich podporu evidentně získal.
Jeho deklarace o vlastní víře získávaly časem větší podporu. Zastali se ho i členové církví. James Dobson, zakladatel konzervativní organizace Focus on the family (Důraz na rodinu), nazval Trumpa „křesťanským dítětem“ a zlehčoval jeho dosavadní kontroverzní prohlášení. Volbu Trumpa zdůvodňoval i tím, že je třeba hlasovat proti Hillary Clinton, která ho „vyděsila k smrti“.
Pár týdnů před volbami se však zdálo, že se jeho podpora rozpadá. Důvodem bylo zveřejnění videa, na kterém se Trump hanlivě vyjadřuje na adresu žen a snaží se svést vdanou ženu. Několik církevních představitelů po aféře přestalo Trumpa podporovat, ale větší část ho neopustila.
Křesťané, kteří podporovali Trumpa, často vyjadřovali myšlenku, že ačkoliv mu dají svůj hlas, nemusí nutně souhlasit s jeho životním stylem. Přesto, je v jejich očích lepší volba, pro jeho odmítavý postoj k potratům. Hillary Clinton byla naopak podporovatelkou možnosti volby. Za Trumpa se v podobném duchu vyslovila i Jenna Johnsonová. Představitelka bethelskej farnosti ve městě Redding v Kalifornii, označila výběr Trumpa za podporu hnutí „Na černém životě záleží“, protože vysoký počet černošek podstupuje potraty.
Podpoře Trumpa neublížila ani petice 80 evangelikálních představitelů, kteří se postavili proti rasismu v Trumpové kampani. Potraty se, tak zdá, ukázaly hlavním tématem pro evangelikální voliče. Kněz Robert Jeffress se k této věci vyjádřil následovně: „Co věřící říkají: je zde binární volba mezi Donaldem Trumpem, který je pro život, podporuje náboženskou svobodu a konzervativní soudce u Nejvyššího soudu – a Hillary Clinton, která má na všechny otázky opačný pohled.“ Pastor Jerry Falwell se dokonce vyjádřil, že bude Trumpa podporovat, i kdyby se všechny obvinění ze sexuálních útoků ukázaly jako pravdivé, protože má lepší kvalifikaci na post prezidenta než Hillary Clinton.
Každopádně pravdou zůstává, že Trump se v lednu stane prezidentem na další čtyři roky. Evangelikální představitelé napříč politickým spektrem jako reakci na volby podepsali deklaraci, vyzývající k jednotě během příštího volebního cyklu. Křesťané na celém světě budou sledovat, jak se jim to daří naplňovat.
Zdroj: Christian Post
Foto: Flickr.com
1 Komentář
Roman Štěpánek
Skuteční křesťané by do politiky nikdy nevstoupili.