Experti hledají lék proti zneužívání online

 

Na Papežské gregoriánské univerzitě probíhá mezinárodní kongres o ochraně nezletilých před sexuálním zneužíváním na internetu. Jeho organizátorem je tamní centrum pro ochranu dítěte. Mluví jeho ředitel, německý jezuita Hans Zollner:

„Je to kongres, na kterém se sešli odborníci z celého světa, reprezentující různá prostředí, která se zapojují do práce v této oblasti: vlády, pořádkové síly, společnosti provozující sociální sítě, jako je Facebook, Snapchat, Google nebo Microsoft. Máme tu nejlepší vědce z mnoha oborů – psychiatry, sociology, psychology a další. Nechybí ani představitelé různých náboženství a velkých mezinárodních organizací, např. UNICEF. Mají tedy příležitost zasednout spolu u stolu nebo v pracovních skupinách, ve kterých se mohou poznat, seznámit se navzájem se svou prací a nakonec napomoci nám i sobě navzájem nejen v pochopení, ale také v potírání tohoto zla, které se s narůstající silou šíří po celém světě. Na závěr zasedání chceme vypracovat deklaraci, kterou schválí všichni účastníci, a následně ji předáme Svatému otci. Představíme v ní konkrétní směrnice, kterými se chceme řídit v další práci,“ uvedl o. Zollner.

„Vývoj způsobu, jakým mladí tráví svůj čas, není neutrální, nýbrž negativní. Čím víc času tráví před obrazovkou, tím jsou nešťastnější,“ uvedla ve svém vystoupení na kongresu věnovaném Důstojnosti dětí v digitálním světě (Child Dignity in the Digital World) baronka Joanna Shields. Zakladatelka organizace WeProtect, která vytváří celosvětovou síť spolupráce na ochranu dětí před zneužíváním dětí on line, patří mezi čelní účastníky kongresu probíhajícího v těchto dnech na Papežské gregoriánské univezitě.
„Kdysi jsem věřila v utopii jménem web, věřila jsem, že navzájem propojené lidstvo vytvoří lepší společnost. V očekávání všech těchto krásných věcí nás ani nenapadlo, co všechno může zničit a jak radikálně změní svět mladých během jediné generace,“ přiznává v rozhovoru pro vatikánský deník L´Osservatore Romano.

„Shromažďujeme přední akademiky s žádostí o výměnu zkušeností a spolupráci, aby zkoumali jak toto všechno ovlivňuje mladé lidi po psychické i fyzické stránce, jak se to promítá do jejich duchovního zdraví a kondice.
Generace, která se narodila po roce 2000, vyrůstá v naprostém napojení na smartphony a sociální sítě. A je tedy velmi jiná než předchozí. Nedávno jsme prováděli průzkum, který ukázal, že méně chodí ven, méně spí, méně se setkávají a jsou pomalejší ve vstupu do dospělosti než předchozí generace.
Abychom tedy byli schopni s nimi navázat vztah, pochopit jejich zvláštní problémy, musíme se zabývat tím, jak používají tyto produkty a jaká nebezpečí jim hrozí. Musíme tato rizika zkoumat do hloubky a hledat, jak je možné mladým lidem dopomáhat k tomu, aby vyrostli ve zdravé a šťastné dospělé. Myslím, že právě proto církev tolik usiluje o to, aby tato generace byla chráněna.“

Uvedla Joanna Shields pro Vatikánský rozhlas. V úvodním projevu mluvila o iluzi kontaktů, v níž žije dnešní „iGeneration“, digitální generace. „Skutečná spojení, která nesmírně potřebují, spojení, která by v nich dostatečně hluboce rezonovala, živila je a podpírala, nejsou v tomto virtuálním prostoru dostupná,“ konstatovala. Základním úskalím pak je vliv, který mohou na mladé a nejmladší prostřednictvím sítě vyvíjet lidé, s nimiž by se za normálních okolností nikdy nepotkali. „Společnost musí přestat s předstíráním, že to nevidí,“ apelovala baronka Shields. Organizace WeProtect, v jejímž čele stojí, má podporu britské premiérky a lídrů dalších sedmdesáti vlád, spolupracuje s bezpečnostními složkami i s technologickými společnostmi. V minulém roce se spojila s Global Allinace proti sexuálnímu zneužívání mladistvých. Za životně důležitou věc v této oblasti však považuje především „koalici dobré vůle“, novou éru spolupráce a společné odpovědnosti.

 

Zdroj: Radio Vaticana

Foto: Child Dignity in the Digital World

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář