300.000 USD za hlavu pákistánského křesťana Faraze Pervaize

Pákistán je pro křesťany jednou z nejrizikovějších oblastí. Zákony o rouhání způsobily křesťanům nesčetné potíže. Křesťané jsou odsuzováni za sebemenší kritiku režimu a islámu na mnoho let vězení nebo k trestu smrti. Mnozí z nich jsou falešně obviněni, protože se jich okolí potřebuje zbavit. Pákistánské úřady nemají zájem obvinění důsledně prošetřovat. Většinou stojí na straně žalobců. Mnoho křesťanů, pokud mají možnost, se pokusí po obvinění ze země utéci, protože jen samotné vyšetřování může trvat přes deset let. Kvůli fanatickému davu se úřady zdráhají křesťany po osvobozujícím rozsudku propustit. Po propuštění z vězení nemají v Pákistánu budoucnost a snaží se přesunout do nemuslimské země. V utečeneckých táborech stráví takřka zapomenuti velmi dlouhý čas. Celé věci nesvědčí fakt, že mnoho zaměstnanců OSN v utečeneckých táborech jsou muslimové ze sousedních regionů.

SouvisejícíPákistánský křesťan po vyhrůžkách smrtí hledá pomoc v Kanadě


O svých zkušenostech by mohl vyprávět Faraz Pervaiz, pákistánský křesťan a lidskoprávní aktivista obviněný z rouhání. Poté, co na sociálních sítích kritizoval pákistánský režim, islám a propojenost islamistických skupin s vládou, soustředil na sebe pozornost radikálních muslimů. Tehdy ještě netušil, jakou strastiplnou cestou si bude muset projít.

Faraz Pervaiz se narodil v roce 1987. Jeho zájmy ho předem předurčily k nelehkému úkolu. Vystudoval lingvistiku na Paňdžábské univerzitě. Poté se snažil psaním upozorňovat na pronásledování křesťanů v Pákistánu.

Poklidné časy skončily v roce 2006, kdy prostřednictvím křesťanské organizace Hallelujah Evangelistic, kterou založil Farazův otec, zorganizoval vůbec první křesťanský koncert Gospel Music and Peace Awards Show v Pákistánu. Koncert sklidil neobyčejný úspěch. Mnozí politici chtěli z křesťanské organizace získat politický kapitál.

Faisal Hayat Jabboana, pákistánský vlivný politik, se rozhodl udělit cenu Premiéra Benizera Hafizu Muhammadovi Saeedovi, zakladateli radikálního hnutí Jamait Al Dawa, který měl v Kašmíru na svědomí mnoho životů. Domníval se, že by k tomu mohl zneužít křesťanskou organizaci Hallelujah Evangelistic a předat cenu přes ni. Křesťanská organizace kategoricky takové ocenění odmítla radikálovi předat. Na oplátku jim radikálové začali vyhrožovat násilím. To byl pouze začátek.

V roce 2013 byl Faraz Pervaiz svědkem napadení křesťanské kolonie sv. Josefa. Tři tisíce radikálních muslimů na základě falešného obvinění z rouhání zaútočilo na křesťanskou čtvrť. 178 domů a dva kostely lehly popelem. Pro Faraze to byl zásadní životní obrat. Pochopil nebezpečí radikálního islámu. Na sociálních sítích se snažil upozorňovat na zhoubný dopad extrémismu na společnost.

V roce 2014 kvůli nárůstu výhrůžek ze strany radikálů opustil s rodinou Pákistán a odešel do exilu v Thajska, kde požádal o status uprchlíka. Ani tam však nezahálel. Od roku 2015 začal na sociálních sítích zveřejňovat videa kritizující radikální islám. Tlak ze strany muslimských extrémistů narůstal. V roce 2017 pákistánská vláda Faraze obvinila z rouhání na základě paragrafu 295c o rouhání proti proroku Muhammadovi. Protože byl Faraz mimo Pákistán, pákistánská vláda se pokusila zneužít Interpol k Farazově zatčení a přivést ho k soudu. Thajsko však na zatykač nereagovalo.

Proti Farazovi se hojně v ulicích Pákistánu demonstrovalo. Pákistánské radikální politické strany vypsaly na Faraze odměny celkem ve výši 300.000 amerických dolarů. Muslimští duchovní vydali desítky fatew a výhrůžek.

V roce 2019 se jeho situace v Thajsku velmi zhoršila. Pákistánská muslimka Saira Ismail, která taktéž měla v Thajsku status uprchlíka, poznala „rouhače“ a udala jeho polohu radikálním muslimům v Pákistánu. Na sociálních sítích se opět objevily výhrůžky smrti i s vypsanou odměnou za jeho zabití. Do kampaně se zapojil i pákistánský politik žijící v Německu, předseda Pákistánské muslimské mládeže v Německu, Muhammad Taha Cheema. Ve videu, publikovaném na sociálních sítích zveřejnil adresu Farazovy rodiny. Vyzval muslimy, aby našli Faraze Pervaize a předali ho thajským orgánům. Neznamenalo to nic jiného než nepřímá výzva k zavraždění.

Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) však na ohrožení Farazova života a jeho rodiny nijak nereagoval. V Thajsku začala honba na Faraze Pervaize. Kampaň přinesla výsledky. Kolem Vánoc 2019 byl Faraz s rodinou v samoobsluze napaden muslimy a skončil v nemocnici.

Již šest let se Faraz s rodinou snaží marně získat v Thajsku azyl. Skrývá se před radikály, kteří se ho snaží najít a zavraždit, na tajném místě. V současné době usiluje o přesun do bezpečnější země. Zatím bezvýsledně.

Pronasledovanykrestan.cz, web monitorující pronásledování křesťanů a internetový magazín Křesťan Dnes se mu snaží v této svízelné situaci pomoci. Naším prostřednictvím vás Faraz Pervaiz prosí o modlitby. Pokud byste chtěli podrobnější informace a pomoci mu, kontaktujte nás: info@pronasledovanykrestan.cz

Autor: pronasledovanykrestan.cz Datum: 20. září 2020 Foto: pronasledovanykrestan.cz

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář