Amsterdam – Nashvillské prohlášení potvrzující víru v tradiční křesťanskou sexuální etiku je vyšetřováno prokurátorem v Nizozemsku. Důvodem je, že více než 250 holandských představitelů církve dokument podepsalo.
Manifest byl zveřejněn v srpnu 2017 a byl podepsán více než 22 000 křesťany ve Spojených státech. Prohlášení zdůrazňuje, že manželství je „smlouva a celoživotní spojení jednoho muže a jedné ženy“.
Podle The Christian Post stovky nizozemských představitelů církve a politiků, včetně vůdce fundamentalistické křesťanské strany SGP, podepsaly prohlášení 5. ledna poté, co byl dokument přeložen do holandštiny.
Podle holandského deníku Trouw všichni nizozemští signatáři pocházejí buď z obnovené reformované církve, z reformovaných kongregací nebo z protestantské církve v Nizozemsku. Dva z nejvýznamnějších signatářů jsou předseda SGP a člen parlamentu Kees van der Staaij a senátor SGP Diederik van Dijk.
Jelikož nizozemští LGBT aktivisté prohlášení kritizovali, státní zastupitelství údajně přezkoumá dokument, aby zjistilo, zda nijak nepřekračuje nizozemské právo. Nizozemsko se stalo první zemí na světě, která legalizovala manželství stejného pohlaví v roce 2001.
„Nashvillské prohlášení odráží klasické křesťanské pojetí vztahů a sexuality na aktuálním a hodně diskutovaném tématu. Tyto pojmy jsou sdíleny přes hranice církví a zemí,“ uvedl van der Staaij ve svém prohlášení, jímž reagoval na kritiky „SGP nikdy nedělalo tajnosti z biblických představ o manželství, rodině a sexualitě. V souladu s tím jsem uvedl, že mohu souhlasit s prohlášením.“
Gert-Jan Segers, předseda Křesťanské unie, vysvětlil na Facebooku, proč nemohl prohlášení podepsat. „Nepodepsal jsem to prohlášení, protože se obávám, že před tím neproběhl dialog o víře a homosexualitě.“
„Dialog na toto téma se dotýká lidí, a proto – bez ohledu názor – je důležitý. Také nevidím, jak se tímto vyjádřením pomáhá homosexuálům – mimo i uvnitř církve.“
„Ježíšovo první poselství pro tento svět není seznam zákazů, ale srdečné pozvání, které jasně ukazuje, že všichni jsou vítáni,“ dodal Segers. „Doufám, že jako křesťané v naší společnosti nejdříve neukážene zvednutý prst, ale především pozorně vyslechneme a podáme pomocnou ruku.“
V USA bylo Nashvillské prohlášení podepsáno významnými konzervativními evangelikálními pastory, jako jsou Denny Burk, John Piper, Francis Chan, James Dobson, R.C. Sproul a další.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?
Michal Nosál Foto: Wikimedia Commons – Gert-Jan Segers