Papežové po léta doufali, že se se přímo v Moskvě setkají s ruským patriarchou, ale válka na Ukrajině posunula dialog vedoucí k překonání propasti mezi Východem a Západem.
Vysoce postavení představitelé Vatikánu kritizovali tento týden moskevského patriarchu Kirilla za jeho selhání při prosazování míru na Ukrajině, což může mít vážný dopad na letité úsilí papeže Františka posílit vztahy mezi katolickou a pravoslavnou církvi.
SOUVISEJÍCÍ – Předseda biskupů EU vyzývá moskevského patriarchu Kirilla, aby se zapojil do zastavení války
Ještě před pouhým měsícem se Vatikán horlivě připravoval na avizované setkání mezi moskevským patriarchou Kirillem a papežem Františkem, které mělo proběhnout letos v létě a mělo navazovat na historické setkání v Havaně z roku 2016, kde obě duchovní autority podepsaly 30bodové společné prohlášení vyzývající své farnosti k „sociální solidaritě a aktivitám zaměřených na budování míru“.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Podle Religion News Service tento dokument označil dvě dominantní křesťanské denominace v Evropě za mírotvorce v regionu a konkrétně na Ukrajině. Papež slíbil, že bude podporovat vztahy mezi pravoslavnými komunitami na Ukrajině. Tento plán se však již začal hroutit kvůli politickému vměšování Ruska.
Od té doby vzrostla očekávání, že by papež mohl korunovat ekumenické úsilí započaté jeho předchůdci tím, že se stane prvním papežem, který navštíví Moskvu, nebo že se oba vůdci setkají v jihoitalském městě Bari, které se za Františka stále více stává centrem katolického ekumenickém úsilí.
SOUVISEJÍCÍ – Více než 280 ruských pravoslavných kněží se vyjádřilo proti válce na Ukrajině.„Boží soud dolehne na každého,“ varují
V roce 2003 dal ruský prezident Vladimir Putin městu na znamení smíření sochu svatého Mikuláše, kterou milují katolíci i pravoslavní. Než se Kirill stal patriarchou, navštívil Řím jako předseda ruského církevního oddělení pro vnější vztahy s církví a byl pro mnohé ve Vatikánu známou tváří. Jako patriarcha se připojil k Františkovi v jeho úsilí o další spolupráci, přičemž se zaměřoval na charitativní činnost a prosazování náboženské svobody spíše než na snahu sladit složité teologické rozdíly mezi oběma denominacemi.
Ale s ruským útokem na Ukrajinu se šance na setkání Františka s Kirillem začaly rovnat nule. Papež náhle zrušil své vystoupení na schůzce se středomořskými biskupy a politiky, aby podpořil mír, s odkazem na bolesti kolen, ale o několik dní později opustil Vatikán, aby se setkal s ruským velvyslancem u Svatého stolce.
Religion News Service připomíná, že papež otevřeně neodsoudil Rusko, když konflikt vypukl, protože se možná pokoušel udržet diplomatickou zdrženlivost v naději, že bude sloužit jako prostředník. Ale v neděli 6. března při modlitební bohoslužbě odmítl ruská tvrzení, že invaze na Ukrajinu je „zvláštní vojenská operace“ a nazval ji válkou, která přinese potoky krve a slz.
V kázání téhož dne se Kirill jasně postavil na stranu Putina, čím poskytl duchovní platformu pro válku na Ukrajině a odsoudil západní vliv, zejména to, co tvrdil, že je homosexuální agenda.
„Vstoupili jsme do boje, který není fyzický, ale duchovní,“ řekl Kirill a obvinil západní mocnosti z prosazování hodnot, které jsou v rozporu s křesťanským učením.
Druhý muž Vatikánu, kardinál Pietro Parolin, otevřeně hovořil o dopadu Kirillových poznámek. „Kirillova slova dohodu neupřednostňují ani nepodporují. Místo toho riskuje, že posílí náladu směrem k eskalaci a nevyřeší krizi pokojnou cestou,“ řekl ve středu na akci v Římě Parolin, který stojí v čele vatikánského státního sekretariátu.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 13. března 2022 Foto: screenshot – YouTube – papež František a patriarcha Kirill