Po masivních ruských útocích v různých částech země se na Ukrajině zhroutila elektrická síť: celá města jsou potmě a bez vytápění. Kyjevsko-žitomírský pomocný biskup, mons. Aleksander Jazłowiecki: „Pomozte nám modlitbou a dary: potřebujeme generátory elektřiny“.
Ukrajině hrozí úplný výpadek proudu a v nadcházejících měsících tak může zažít nejtěžší zimu v novodobé historii. Po středečním současném odpálení asi sedmdesáti ruských raket s plochou dráhou letu v několika oblastech Ukrajiny chybí elektřina a v hlavním městě Kyjevě, kde jsou hlášeni tři mrtví a tři zranění, je dokonce přerušena dodávka vody.
Zasažení energetické infrastruktury
Zdá se, že zásah potvrzuje ruský záměr zničit mnoho klíčových energetických infrastruktur. Tři jaderné elektrárny byly odpojeny od elektrické sítě. Energetická soustava je přerušena také v zásobování Záporožské elektrárny, kde zůstávají v provozu dieselové generátory. Masivní výpadky elektřiny byly zaznamenány také v některých částech Moldavska, včetně hlavního města Kišiněva.
SOUVISEJÍCÍ – Papež František přirovnal válku na Ukrajině ke genocidě za Stalina
Krátce před akcí moskevského letectva přijal Evropský parlament rezoluci, v níž Rusko označil za stát sponzorující terorismus. Reakce vedoucího ukrajinské prezidentské kanceláře Andrije Jermaka na sebe nenechala dlouho čekat. Obě události spojil komentářem: „Teroristé okamžitě potvrzují, že jsou teroristy“. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová řekla: „Navrhuji uznat Evropský parlament za sponzora idiocie“.
Chladno a tma
Obyvatelé Ukrajiny se mezitím ocitli ve tmě a musí se potýkat s mrazem, protože na většině území země napadl sníh. „Ve všech velkých ukrajinských městech zhaslo světlo. „Obyvatelé byli varováni, že mohou být 24 hodin bez světla. Nejprve jsem dostával mnoho zpráv a fotografií dokumentujících výbuchy. Poté nastalo ticho“, vysvětluje pomocný biskup kyjevsko-žitomírské diecéze.
Bez internetu
Vypadl internetový signál, neexistuje žádná síť a nemožnost komunikovat zvyšuje strach mezi lidmi, kteří jsou vyčerpaní několikaměsíční válkou a hledají místo, kde by se ukryli. Po celé zemi zní sirény, protože bombardování zasáhlo celou zemi. A všechno stojí: metro, autobusy, dopravní prostředky. Ti, kdo věří v Boha, se modlí“, pokračuje biskup Jazłowiecki.
Jsou zapotřebí generátory
„Jsme pod nulou. Až dosud byla elektřina na příděl, v některých částech měst přerušovaná na 4-5 hodin denně, což znamenalo, že mnoho lidí mrzlo, ale když byla elektřina obnovena, mohli jsme se opět zahřát. Teď je nám celý den zima: představte si situaci rodin s malými dětmi nebo starších lidí“, popisuje dále. Stát a církev se snaží zvládnout mimořádnou situaci. „Snažíme se nakoupit generátory, ale na Ukrajině žádné nemůžeme sehnat, obchody jsme vyprázdnili. Ani v Polsku není snadné je najít: hledáme všude, protože jen za pomoci generátorů můžete mít trochu tepla, trochu světla. Ve velkých městech vláda zorganizovala vyhřívané prostory, kde lidé najdou světlo, připojení k internetu, a především trochu tepla“.
Církev jako opěrný bod
Církev je referenčním bodem prostřednictvím dvou charitních organizací, spojených římskokatolickou a řeckokatolickou církví: „Dělají toho hodně, distribuují potraviny, přikrývky, dodávají rodinám poukázky, aby mohly nakupovat v obchodech. Každá farnost se stala malou Charitou“. V závěru biskup Jazłowiecki opakuje důraznou výzvu k modlitbě: „Modleme se společně za Ukrajinu. Modlitba nesmí chybět, nepodléhejme lenosti: vezměme si růženec nebo se pomodleme vlastními slovy. Pomozte nám modlitbou, a pokud můžete, zakoupením generátoru pro naše lidi nebo třeba přijetím některých rodin. Budeme vždy pamatovat na dobro, které jsme obdrželi“.
Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 25. listopadu 2022 Foto: screenshot YouTube – válka na Ukjraině