Konžský gynekolog Denis Mukwege, jehož přijal papež František ve Vatikánu a který byl v roce 2018 oceněn Nobelovou cenou za mír za svou angažovanost v léčbě žen a dívek, které se staly oběťmi válečného znásilnění, v rozhovoru pro vatikánská média zdůrazňuje, že František „přijíždí do Konžské demokratické republiky, aby trpěl s trpícím konžským lidem“.
„Návštěva papeže Františka v Konžské demokratické republice je silným signálem“, papež přijíždí, aby „trpěl s trpícím konžským lidem“. Očekáváme, že jeho přítomnost přispěje ke zvýšení světového povědomí o dramatu, které dnes prožíváme, a že svými modlitbami a hlasem pomůže přispět k ukončení této tragédie, o níž se zde v Evropě málo mluví“. Sedmašedesátiletý konžský gynekolog a bojovník za lidská práva Denis Mukwege, nositel Nobelovy ceny za mír za rok 2018, se setkal s novináři několik minut po audienci u papeže Františka v knihovně Apoštolského paláce. O něco později na Twitteru vysvětlil, že během půlhodinového soukromého rozhovoru s papežem hovořili o „humanitární krizi v Konžské demokratické republice a o nutnosti spravedlnosti, upevnění demokracie a nastolení míru“.
Při setkání konžský lékař papeži Františkovi vyprávěl, o co se snaží v nemocnici Panzi, kterou před téměř 25 lety založil v Bukawu a kde už 10 let žije pod ochranou, aby se vyhnul útokům. Usiluje o záchranu životů a budoucnosti žen, dívek a dokonce i malých děvčátek, které se staly oběťmi znásilnění a sexuálního násilí, jež používají jako válečnou zbraň milice bojující proti vládě v Kinshase.
Zde je rozhovor, který nositel Nobelovy ceny za mír poskytl Olivieru Bonnelovi z francouzské redakce:
Tato návštěva pro mě byla zvláštní milostí, poctou setkat se s mužem víry, mužem míru, člověkem, který pracuje pro mír, spravedlnost a začlenění na celém světě a v dnešním konkrétním kontextu s mnoha krizemi. Jeho návštěva Konžské demokratické republiky je silným signálem, jenž ukazuje Konžanům naději a solidaritu, kterou papež projevuje našemu lidu, lidu, který byl více než 25 let zraňován. Myslím, že my Konžané očekáváme, že jeho přítomnost jednoduše přispěje k tomu, aby si svět uvědomil drama, které dnes konžský lid prožívá. Doufáme také, že svými modlitbami a hlasem přispějete k ukončení této tragédie, o které se zde v Evropě málo mluví.
Může Svatý stolec a papežská diplomacie, ale i šířeji náboženství všeobecně, nějak přispět k návratu míru do vašeho regionu?
Církev má velmi důležitou roli a věřím, že prorocké slovo církve může mít velký vliv. Církev, která mlčí, když lidé trpí, je církví, která není na svém místě. A myslím, že nejdůležitější úlohou církve je trpět s lidmi, kteří trpí. Myslím, že papežova návštěva je součástí této logiky, kdy přichází trpět s konžským lidem, který trpí. Prorocký hlas církve proto může mít velký význam.
Něco o ženách, pane doktore Mukwege, prostřednictvím vaší nemocnice pro ně hodně pracujete. Jaká je dnes situace konžských žen v tomto strašlivém konfliktu? Máte v úmyslu rozvíjet své aktivity nad rámec nemocnice v Panzi ?
Ve skutečnosti dnes léčíme již třetí generaci žen, a to nás bolí nejvíce. Proto žádáme mezinárodní tisk, aby o tomto problému hovořil, protože už nezáleží na počtu znásilněných žen, ale na způsobu, jakým se to děje. Ničit děti, novorozence, ničit ženy před očima jejich rodiny, jejich komunity, znamená jednoduše zničit celou komunitu. Věřím, že dnes se nemocnice v Panzi snaží pracovat tak, aby naše aktivity přesahovaly rámec péče a snažily se přiblížit naše služby pacientům. Zvyšujeme proto počet center péče, která nazýváme „One stop centers“, kde poskytujeme komplexní péči, tj. lékařskou, chirurgickou, psychosociální, sociálně-ekonomickou a právní.
Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 12. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – Denis Mukwege