Křesťan dnes

Zvěrstva a cenzura války v Tigrajském regionu

Nelidské zločiny a zároveň usilovná snaha o to, aby se zprávy o nich nerozšířily – tak lze charakterizovat konflikt v etiopském regionu Tigraj. Zprávy o válce, která má na svém kontě tisíce lidských životů, dva miliony vysídlenců a důvodné podezření z etnických čistek, se přesto začínají dostávat na denní světlo, zejména v anglickojazyčném tisku.

Podle zpráv etiopské pravoslavné církve, na jejíž zdroje se odvolávají novináři z The Telegraph, bylo od začátku konfliktu v tigrajském regionu zabito nejméně 78 kněží. Masakrů se podle očitých svědků dopustili etiopští a eritrejští vojáci. „Po zboření církevních a klášterních budov zahájila armáda hon na kněze. Někteří byli usmrceni dokonce během náboženských úkonů nebo liturgie,“ vypráví přímý svědek, starý kněz Adi´Zeban Karagiorgis pro britský deník. Líčí příjezd etiopských vojáků ke kostelu, kde právě probíhala bohoslužba. Vyvedli dvanáct mladých chlapců ve věku od 15 do 20 let a zabili je. Psalo se 9. ledna. Další masakr zažil o tři týdny později, 1. února: „Přišlo jich dvanáct. Vtrhli na faru kostela Gergera Maryam, kde se shromáždilo šest kněží, já mezi nimi. Bez jediného slova začali střílet a odjeli. Všichni moji přátelé jsou mrtví, přežil jsem zázrakem,“ vzpomíná kněz.

SouvisejícíReport poukazuje na masové vraždění v etiopském státě Tigraj

Hrůzná svědectví zaznamenal také deník The Guardian, který cituje slova etiopské řeholnice. Pochází z komunity žijící nedaleko Mekele, hlavního města tigrajského regionu. Sestry zřídily dormitoria, kde se snaží poskytovat pomoc lidem prchajícím před útočníky. „V okolních vesnicích zabíjejí vojáci každý den stovky lidí. Nemocnice byly zplundrovány nebo srovnány se zemí, těla mrtvých požírají hyeny. Ženy všech věkových kategorií jsou neustále znásilňovány, ve dne, před vlastní rodinou… Sekají jim ruce, nohy… Opravdu se ptám, zda ti, kdo to dělají, jsou ještě lidé,“ cituje řeholnici britský deník.

Kromě zločinů však dochází také k blokování humanitární pomoci. Štábu CNN, který dokázal obejít kontrolní hlídky, se podařilo nafilmovat scény, na nichž eritrejští vojáci v etiopských uniformách blokují a vykrádají kamiony s humanitrání pomocí.

Etiopská vláda se všemožně snaží zabránít šíření zpráv o zvěrstvech, k nimž v tigrajském regionu dochází. New York Times odsoudil odnětí akreditace svému korespondentovi Simonu Marksovi poté, co zveřejnil reportáž o obětech sexuálních útoků a zneužívání páchaných etiopskými a eritrejskými vojáky. Již na počátku války, loni v listupadu, bylo uvězněno šest etiopských reporérů. Později byli zatčeni novináři zahraničních médií, včetně kameramana agentury Reuters. V Mekele byl zabit etiopský novinář Dawit Kebede. V únoru ozbrojenci vrhli do bytu Lucy Kassa, spolupracovnice Los Angeles Times, zabavili její počítač a externí disky a zakázali jí pokračovat ve sledování kauzy eritrejských bojovníků najímaných Etiopany. Ihned po začátku války premiér Abiy Ahmed zakázal zahraničním novinářům přístup na místa konfliktu a nechal uvěznit místní spolupracovníky zahraničních médií (BBC, Reuters, France Press, Financial Times a new York Times).  Krutou ironií je skutečnost, že právě tento etiopský politik je laureátem Nobelovy ceny míru za rok 2019

Konflikt v Tigraj vypukl 4. listopadu, když etiopský premiér Abiy Ahmed zahájil vojenskou ofenzívu proti místní vládě tohoto regionu jako odpověď na údajný útok na hlavní etiopskou vojenskou základnu v Mekele, hlavním městě Trigraj. Centrální vláda obvinila regionální vládu ze separatistických tendencí. Projevit se měly zářijovým vyhlášením voleb tigrajském regionu proti vůli federální vlády.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 19. května 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Exit mobile version