Berlín – Zmocněnec německé vlády pro antisemitismus Felix Klein žádá vyškrtnutí městského kostela ve Wittenbergu ze seznamu kulturního dědictví UNESCO kvůli protižidovskému reliéfu. Organizace by tak měla učinit, pokud plastika ze středověku zůstane viset na místě, řekl Klein magazínu Der Spiegel.
„Hanobení náboženství je neslučitelné se základními principy UNESCO,“ řekl Klein. Poukázal i na to, že v roce 2019 byl odňat status kulturního dědictví karnevalu v belgickém Aalstu kvůli antisemitským představením.
SOUVISEJÍCÍ – Studentka teologie Kira Geissová vyhrála Miss Německo: „Miluji církev, je to můj domov“
Reliéf na městském kostele ve Wittenbergu, kde v 16. století kázal Martin Luther, je předmětem debat už delší dobu. Představuje prasnici, z jejíchž struků sají dva lidé, kteří jsou na základě špičaté pokrývky hlavy identifikováni jako Židé. Jedna postava, považovaná za rabína, zvedá ocas zvířete a hledí jí do řitního otvoru. Prasata jsou přitom v židovské víře považována za nečistá.
Loni v červnu Spolkový soudní dvůr (BGH), který je nejvyšší soudní instancí v zemi, rozhodl, že reliéf z fasády evangelického kostela nemusí být odstraněn, neboť stačí, že na zemi pod reliéfem je od roku 1988 umístěna bronzová deska připomínající pronásledování a vraždění Židů za holokaustu a historické pozadí vzniku protižidovského díla. Místní církevní obec navíc chystá stálou výstavu, která má informovat o antisemitismu.
Podobné reliéfy lze nalézt na kostelech i v dalších německých městech, například v Řezně, Magdeburku či Norimberku. Nachází se ale třeba i na katedrále ve švédské Uppsale nebo polském Hnězdně.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 28. dubna 2023 Foto: Wikimedia Commons – kostel ve Wittenbergu