Praha – Slavnost v Betlémské kapli v Praze připomene od 11. do 14. října 600. výročí úmrtí vojevůdce Jana Žižky. Program nabídne premiéru nového filmu Žižka a Komenský o tom, jak by vypadalo setkání dvou historických postav, nebo výstavu údajného Žižkova meče ze švédských královských sbírek. ČTK o tom informovala Hana Tonzarová z Církve československé husitské.
Premiéra krátkého filmu Žižka a Komenský aneb Imaginace pravděpodobnosti se v kapli uskuteční v neděli 13. října. Film vytvořili manželé Lubomír a Iva Hlavsovi, hlavní roli Jana Žižky ztvárnil Igor Bareš, v roli Komenského se představí Vladimír Javorský a součástí filmu je i historik Petr Čornej.
Údajný meč Jana Žižky z Trocnova se na území Čech vrátí poprvé od konce třicetileté války. Meč bude veřejně vystavený s historickými prapory v podzemním sále Betlémské kaple, kde se dochovaly původní fragmenty zdiva, a to v sobotu od 10:00 do 20:00 a v neděli od 12:00 do 20:00. Výstavu doplní exponáty z archeologických vykopávek Žižkova hradu Kalich.
Slavnost zahájí páteční bohoslužba, na které v premiéře zazní kantáta Jaroslava Krčka věnovaná Žižkovu výročí. Během bohoslužby bude vystavena čáslavská kalva, tedy horní část lebky Jana Žižky z Trocnova.
Dětem postavu Jana Žižky představí sobotní dopolední program Poznej Žižku!, uskuteční se také odborné přednášky historiků Petra Čorneje a Jana Blahoslava Láška, mezi přednáškami pak vystoupí herec Jan Potměšil s komponovaným pořadem o Janu Husovi.
Nedělní program uvede premiéru rekonstrukce originální husitské táborské mše z 15. století, kterou připravila Hana Vlhová-Wörner, spoluautorka kritického vydání Jistebnického kancionálu, z něhož rovněž zazní ukázky. Po premiéře filmu bude následovat koncert „Smetana 200 – Žižka 600“ pod taktovkou šéfdirigenta Orchestru a Sboru Univerzity Karlovy v Praze Haiga Utidjiana, kde zazní i dvě symfonické básně z cyklu Má vlast: Tábor a Blaník.
Jan Žižka se narodil v Trocnově na Českobudějovicku kolem roku 1360. Byl nejvýznamnějším vojevůdcem husitů, kteří se postavili zejména proti zástupcům katolíků. Vycházeli z učení církevního reformátora Jana Husa, který byl v roce 1415 upálen poté, co ho církev označila za kacíře. Žižka zemřel 11. října 1424 u Přibyslavi.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 18. září 2024 Foto: Wikimedia Commons