Křesťan dnes

Zimbabwskému pastorovi hrozí 20letý trest kvůli protistátním protestům

Zimbabwský aktivista a pastor Evan Mawarire zůstane ve vazbě déle, než se původně očekávalo. Soud kvůli státním zástupcům odložil slyšení týkající se jeho propuštění na kauci.

Mawarire je jedním ze stovek civilistů, kteří čelí obviněním po násilných protestech vyvolaných zvyšováním cen pohonných hmot. Veškerá obvinění popírá.

Evan Mawarire se stal známým kvůli své kritice bývalého prezidenta Roberta Mugabeho, v roce 2016 vedl protest se sloganem #ThisFlag. Nyní byl obviněn z podkopávání moci zimbabwské vlády, za což hrozí až 20letý trest. Původně byl viněn z méně závažného činu podněcování veřejného násilí prostřednictvím příspěvků na sociálních sítích, kde Zimbabwany upozorňoval na výzvy ke stávce největšího odborového svazu. Vláda prezidenta Emmersona Mnangagwy vyhlásila 150procentní navýšení cen paliv, což vyvolalo třídenní stávku, během které protestující zabarikádovali cesty, pálili pneumatiky a rabovali obchody.

Velká Británie si v reakci na tyto události předvolala velvyslance Zimbabwe v Londýně. Britská ministryně Harriett Baldwin prohlásila, že Británie odsuzuje násilné chování některých protestujících, zároveň je ale hluboce znepokojena nepřiměřenou reakcí zimbabwských bezpečnostních sil. Zimbabwská komise pro lidská práva uvedla, že muži i chlapci byli nuceni ležet na zemi a snášet bití. „Nasazení armády při potlačování civilních nepokojů vede k ztrátám na životech, závažným zraněním a dalšímu porušování lidských práv, vláda v tom ale i přesto pokračuje,“ napsali její zástupci ve zprávě.

Více než 600 lidí bylo při vládním zásahu zatčeno. Lidé prostřednictvím nepokojů reagují na neschopnost vlády prezidenta Emmersona Mnangagweho dát po převratu v roce 2017 do pořádku zimbabwskou ekonomiku. Inflace v prosinci ještě před zvýšením cen paliva vzrostla na 42 procent.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

kristýna Gillíková Zdroj: The Christian Post  Foto: screenhot YouTube – protesty v Zimbabwe

Exit mobile version