Křesťan dnes

Zemřel přeživší šoa a Oscary ověnčený filmový producent Branko Lustig

ZÁHŘEB – Producent Branko Lustig, který měl na svém kontě takové filmy, jako Sofiina volba, Hannibal, Schindlerův seznam nebo Gladiátor, zemřel ve čtvrtek 14. listopadu ve svém záhřebském domě. Chorvatskému přeživšímu holocaust bylo 87 let. Pocházel z židovské rodiny z Osijeku. Jako dítě si prošel koncetračními tábory Osvětim a Bergen Belsen, zatímco většina jeho příbuzných zahynula různě po Evropě, včetně tábora Jasenovac, spravovaného chorvatským ustašovským režimem.

Šoa přežila jen jeho matka, s níž se po válce shledal. V té době vážil třináctiletý Branko jen něco kolem 30 kg. To, že přežil Osvětim, přičítá Branko Lustig jednomu důstojníkovi SS, který shodou náhod pocházel ze stejného osijeckého předměstí, a držel nad ním ochrannou ruku. Sošku Oscara, kterou za svou práci na snímku Schindlerův seznam obdržel, pak věnoval jeruzalémskému památníku holocaustu Jad vašem.

Druhého Oscara dostal později za práci na filmu z prostředí starého Říma, Gladiátor. Kromě četných ocenění za přínos kinematografii byl Branko Lustig rovněž vyznamenáván za svůj přínos ohledně zvyšování povědomí o holocaustu. Roku 2008 se tak stalo v Beverly Hills, kdy spolu s rakouským historikem Andreasem Maislingerem obdrželi cenu Muzea holocaustu v Los Angeles.

V květnu 2011, během Pochodu živých, který je pořádán jako výuková cesta do Polska pro izraelské středoškoláky, Lustig oslavil svůj svátek bar micva. Stalo se tak v Osvětimi v baráku 24a, kde byl v době, kdy mu bylo 13 let a byl tak ve věku pro obřad bar micva, vězněn.

Lustig se v jugoslávském filmovém průmyslu začal pohybovat v polovině 50. let. Roku 1971 se mu poštěstilo dělat manažera lokací pro film Šumař na střeše kanadského režiséra Normana Jewisona, a dále pak asistenta režie při natáčení německého filmu Plechový bubínek Volkera Schlondorffa nebo spoupracovat s Alanem J. Pakulou na Sofiině volbě. Během svého života pobýval střídavě v Záhřebu a v Los Angeles, kam se přestěhoval poté, co se roku 1980 setkal se Stevenem Spielbergem, režisérem Schindlerova seznamu. Obě města nazýval svým domovem. Rovněž podporoval Spielbergovu nadaci, která shromáždila svědectví více jak 50 tisíc přeživších šoa.

Ke konci svého života se však stále víc navracel do svého rodného Chorvatska. „Pomalu, ale stále víc, se vracím zátky, vracím se do Záhřebu,“ řekl v září 2012 při rozhovoru pro chorvatský deník Jutarnji List. Poté, co Lustig získal roku 2010 čestné občanství města Osijek, město Záhřeb jej letos jmenovalo svým čestným občanem za přínos demokratické společnosti a jejím hodnotám, filmovému umění a kultuře porozumění. Jeho čtvrteční smrt mezi prvními oznámil na své webové stránce Festival tolerance – festival současného židovského filmu, kterému od roku 2008 Lustig předsedal.

 

Autor: Ztis.cz  Datum: 17. listopadu 2019  Foto: Wikimedia Commons – Branko Lustig

Exit mobile version