Křesťan dnes

Želivský klášter vystavuje několik stovek betlémů, jsou z papíru, dřeva i chleba

Želiv – Želivský klášter dnes zahájil výstavu betlémů různých velikostí a materiálů. Nejmenší má čtyři centimetry, největší na délku šest metrů. Lidé uvidí betlémy ze dřeva, papíru, vyšívané nebo i z chleba. Výstava potrvá do 5. ledna, navštívit ji lidé mohou během otevírací doby návštěvnického centra kláštera. Prohlídky budou jednou za hodinu s průvodcem a kvůli omezenému prostoru bude moct vstoupit skupina jen do 15 návštěvníků, řekl ČTK Petr Žák, který připravuje v klášteře kulturní akce. Expozice betlémů v želivském klášteře začali pořádat v roce 2019 a staly se tradicí během adventu.

Na výstavě je několik stovek betlémů různých velikostí a materiálů rozmístěných ve třech místnostech. Přesný počet autoři neuvedli, protože je to jedna ze soutěžních otázek během prohlídky, a kdo ji zodpoví nejpřesněji, dostane malý dárek.

SOUVISEJÍCÍJediný pašijový betlém v ČR v Bechyni zahrnuje více než dvě stovky postav

„Betlémy jsou z papíru, dřeva, keramiky, sádry, vyšívané a háčkované, voskové, obrázkové z puzzle, je zde několik perníkových betlémů. Také je tady jeden z kukuřičného sušeného listí, slámové, z drátů, malované na skle, a jeden chlebový, který je deset let starý, kde jsou jen tři postavy také udělány z chlebového těsta, Marie, Josef a Ježíšek,“ řekl Žák.

Sbírku poskytli manželé Josef a Eva Horkých z Kejžlice na Pelhřimovsku, kteří betlémy zdědili po rodičích a dál rozšiřují. Některé dostávají darem, jiné si kupují. Pro Josefa Horkého jsou nejvzácnějším v jeho sbírce Wenigovy pražské jesličky z 50. let minulého století, které obdržel jako dítě darem od faráře.

Je tu i jeden mechanický betlém. Rozpohybovat se dá vrtulkou, do které se fouká. Nejstarší betlém pochází z roku 1930, je z papíru, vystřihovaný a skládaný. Jeho délka a výška je půl metru.

Největší betlém má okolo šesti metrů na délku, středobodem je želivský kostel. Vznikal postupně, je složený z několika dílčích betlémů. Nejmenší betlém má okolo čtyř centimetrů. „Je ve skořápce vlašského ořechu, jsou tam tři základní postavy, Marie, Josef a Ježíšek,“ dodal Žák.

Výstavu betlémů pořádá také Muzeum Vysočiny Třebíč do 19. ledna. Expozice přiblíží betlémářskou tvorbu Třebíčska včetně současné, při které tvůrci využívají širší spektrum technik. Tradiční třebíčské betlémy byly papírové.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. prosince 2024 Foto: Wikimedia Commons

Exit mobile version