Plukovníkovi Prymulovi jsem začal říkat Šprýmula. Sice ho plně podporuji v krocích na zpomalení šíření koronaviru, některá opatření jsou ale zvláště pro věřící natolik nelogická, že se člověk neubrání smíchu.
Situace s koronavirem není v Česku jednoduchá a nemá smysl zamlčovat, že se přes léto usnulo na vavřínech a jen těžko se teď probouzíme. Spíš než kritizovat, bych chtěl nyní ministerstvo zdravotnictví povzbudit. Zaslouží si podporu ve snaze dostat COVID-19 pod kontrolu. Je jasné, že mnohá opatření nebudou populární, určitým restrikcím se ale nevyhnuli nikde na světě.
O to víc by si ale pan plukovník Prymula a jeho tým měli dát záležet na tom, aby vše bylo vysvětleno a lidé v opatřeních viděli logiku. Jinak to celé bude působit jen jako PR akce, diletantství, nebo pro některé až provokace. Výsledek bude takový, že se možná nebude hromadně zpívat, budeme se ale minimálně sborově smát, a o to víc zhluboka dýchat a prskat, což je přece nyní nežádoucí.
Osobně se směji logice, kdy ZŠ mohou v určitém režimu fungovat dál i se 30 dětmi ve třídě, je však nutné zavřít Základní umělecké školy, kde je výuka vedena v drtivé většině jeden na jednoho a ochranná opatření by se dala zavést poměrně snadno. Také mi přijde úsměvné, že se ruší tělocvik (a hudebka), zatímco aquaparky, fitness centra apod. jedou dál. Fotbal se smí hrát jen v deseti (bez brankáře?), profisportovců ale může být 130 – a dám bludišťáka tomu, kdo mi vysvětlí, jak se došlo zrovna na toto číslo!
Nová opatření jsou nejvíce nelogická pro věřící
Dál můžeme směle nakupovat v obrovských obchodních centrech, mohou fungovat kina, divadla ičinohra do 500 lidí v publiku, kdy jsou interpreti na pódiu bez roušek. Opera a muzikál se však zavírá, ruší se i sólové pěvecké koncerty a sbory. Na mši může maximálně 100 lidí, bez ohledu na to, o jaký jde prostor.
Modlit se v rouškách můžeme, zpívat ale také ne. Až se bojím zmínit, že součástí mše je i podávání eucharistie, aby to někdo nevzal jako „občerstvení v pauze“, které je jinak u společenských akcí také plošně zrušeno. Na faru k dalšímu rozjímání či výuce následně může jít jen 10 lidí, protože je to vnitřní akce. Kdyby se i podávalo jídlo, může být u stolu jen 6 osob.
Myslím, že směle můžeme začít přepisovat i nějaké úseky Bible. Třeba: 1. list Covidským, 13. kapitola: A tak zůstává vir, naděje a láska.
Přeji hezký den a veselou mysl!
Autor je europoslanec za KDU-ČSL Datum: 5. října 2020 Foto: Tomáš Zdechovský