Křesťan dnes

Zdanit církevní restituce? Čirý populismus

PRAHA – Pokud dojde ke zdanění církevních náhrad, nebude se Federace židovských obcí v ČR (FŽO) vázat dohodou se státem a otevře židovské restituce jako takové. Ve čtvrtečním (13. prosince) rozhovoru pro Hospodářské noviny to oznámil tajemník FŽO Tomáš Kraus. Zároveň podotkl, že jej také překvapil postoj prezidenta Miloše Zemana, jehož vláda na přelomu tisíciletí vstřícně přijala většinu požadavků židovské obce, zatímco nyní se prezident uchýlil k podpoře zdanění náhrad.

Podle Krause současná vláda s plánem zdanit církevní restituce přišla z čirého populismu. Česká společnost je naladěna velmi proticírkevně a v zejména v případě katolické církve jde o „bombastickou částku, která je pro politiky příliš velkým dráždidlem“. FŽO vydala společně s Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou církví v ČR ve středu 12. prosince k tématu prohlášení.

V prohlášení, pod nímž jsou podepsáni kardinál Dominik Duka, předseda Ekumenické rady církví Daniel Ženatý a předseda FŽO Petr Papoušek, se upozorňuje, že je to letos právě 70 let, co si připomínáme přijetí Všeobecné deklarace lidských práv Valným shromážděním OSN, v jehož 17. článku se píše, že každý má právo vlastnit majetek a nikdo nesmí být svévolně majetku zbaven. „Oba totalitní režimy, jak nacistický, tak komunistický, tento základní postulát flagrantně a brutálně porušovaly. Je proto nehorázné, že návrh na zdanění církevních restitucí – částečného navrácení církevního majetku a částečného odškodnění, tedy návrh na změnu zákona, který se pokusil o napravení historických křivd, komunisté předložili. A je s podivem, že jejich návrh je vůbec Parlamentem České republiky projednáván,“ píše se v něm.

Poukazuje také na to, že někteří politikové poukazují na protiústavnost takového návrhu s tím, že je velmi pravděpodobné, že by Ústavní soud navrhovanou změnu zákona zrušil, byla-li by přijata. „Spoléhat na to, že další bezpráví zastaví až Ústavní soud, je politicky cynické, nezodpovědné a z morálního hlediska nepřijatelné. Je to svým způsobem podvod na voličích, kterým se pak řekne, že byla snaha, ale nějak to nevyšlo,“ stojí dále ve společném prohlášení, které dále poukazuje i na předsudky a stereotypy, s nimiž po léta církve a náboženské instituce v Česku bojují.

„Jak ukazuje několik nedávných průzkumů veřejného mínění, Evropa dnes čelí další silné vlně antisemitismu a protikřesťanských výpadů spolu s pronásledováním věřících občanů. Česká společnost se vždy vyznačovala kritickým myšlením a vůči mnoha předsudkům byla spíše zdrženlivá. Mělo by tomu tak být i nadále, nicméně diskuse o částečném navrácení církevního majetku a částečném odškodnění a jejich zdanění je ve vztahu k těmto našim historickým hodnotám v naprostém rozporu,“ napsali zástupci tří náboženských organizací.

„Předně je potřeba říci, že pokus o nápravu křivd je záležitostí určité morálky. Samozřejmě není možné napravit křivdy úplně, ale důležitý je ten symbol. V případě nás Židů je to obzvlášť patrné. Devět desetin Židů v Čechách a na Moravě nepřežila holokaust. Židovský majetek byl konfiskován v podstatě dvakrát, po roce 1938 nacisty a po únoru 1948 komunisty. Kdybychom se bavili o nějakém osekávání restitucí, bylo by to něco podobného, jako kdyby někdo chtěl ukrást kabát zavražděnému. Byl by to vlastně hyenismus,“ dodal v rozhovoru pro Hospodářské noviny Kraus.

 

Zdroj: ztis.cz  Foto: YouTube

 

Exit mobile version