Když v pondělí v 6:30 scházeli John Sagherian a Elie Heneine do haly svého tříhvězdičkového hotelu ve východním Súdánu, našli skupinu lidí kolem televize. Velmi pozorně sledovali aktuální zprávy. Tím důvodem bylo, že v hlavním městě Chartúmu, právě armáda provedla převrat.
Heneine byla 27letá zaměstnankyně Youth for Christ (YFC) Libanon. Sagherian byl 74letý regionální ředitel YFC, který už dlouho toužil navštívit Súdán. Před dvěma lety si vyhlédli nadějného ředitele jménem Sabeth, který od té doby našel sedm dalších místních dobrovolníků. Sabeth se místo práce v hlavním městě zaměřil na chudší vnitrozemí.
SOUVISEJÍCÍ – Ekumenické poselství k 10. výročí nezávislosti Jižního Súdánu
Dvoučlenný libanonský tým se ještě ten den měl konečně setkat se svými novými súdánskými kolegy. Heneine byla v klidu. Nejen, že byla jako libanonská křesťanka zvyklá na nestabilitu, ale Sabet a další je ujistili, že vše je v pořádku – navzdory bouřlivému politickému vývoji.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Súdánská armáda v roce 2019 podpořila masivní protesty s cílem svrhnout diktátora Umara al-Bašíra. Jeho islamistickou vládu nahradila řada reforem také v oblasti náboženské svobody. Ekonomika se potýkala s problémy, ale Světová banka byla připravena pomoci. Politici se ale hašteřili a měsíc předtím byl potlačen vojenský převrat.
V pozadí byla podle Christianity Today neshoda ohledně poslání Bašíra k Mezinárodnímu trestnímu soudu, aby byl souzen za válečné zločiny v Dárfúru. Do toho všeho měla v blíže nespecifikovaném, ale rychle se blížícím datu, přechodná Suverénní rada přejít do rukou civilního vedení.
Dva dny před převratem cestoval tým YFC tři hodiny po hrbolatých silnicích s několika kontrolními body, aby se dostal do devátého největšího súdánského města Wad Madani. Sabetova kancelář se nacházela v místní evangelikální škole a on pozval Sagheriana, aby tu neděli večer kázal v místním sboru.
SOUVISEJÍCÍ – Archeologové našli v Súdánu ruiny středověké núbijské katedrály
S muži sedícími vpředu na plastových židlích a ženami vzadu zaplnilo třístěnnou konstrukci s plechovou střechou asi 30 lidí. Improvizovaná pozvání nebyla pro stále aktivního seniora neobvyklá, a tak Sagherian přinesl zvěst, kterou často dával libanonské, syrské a egyptské mládeži.
Název se ukázal jako prorocký: Proč nám to Bůh dělá? „Zlobíme se a jsme zatrpklí nebo říkáme: ‚Co teď, Pane?‘,“ vzpomínal pro Christianity Today Sagherian na kázání. „A pak na druhý den došlo k převratu.
Mluvil ze zkušenosti. O deset let dříve jeho milovaná manželka Nancy zemřela na rakovinu. Její přijetí Boží vůle v posledních společných týdnech inspirovalo další službu jejího manžela.
Nakonec se tým dozvěděl, že křesťané ve Wad Madani se připojili ke svým muslimským spoluobčanům a v drtivé většině odmítli převrat. To byl však jen začátek. Když se pohybovali po městě, byli svědky toho, jak demonstranti rozbíjeli chodník, aby hromadili provizorní zábrany, aby blokovali dopravu.
Mezi Súdánci panovala neuvěřitelná jednota a nikdo nebyl proti nikomu kromě vůdců převratu. A byli také organizovaní. Súdánci by šli do své práce, ale místo toho se zapojili do protestu – odpověděli na výzvu k občanské neposlušnosti.
Sabet spolupracoval s ředitelem, který se asi před deseti lety stal prvním křesťanem ve své čtvrti. Ale nebyl poslední. Sdílením evangelia tento muž shromáždil nové věřící do domácího společenství, kteří se scházeli v hliněných chatrčích. Potom postavil kostel; pak škola. A nyní zavolal 95 procent muslimských studentů, aby se zúčastnili shromáždění mládeže – a řekl Sagherianovi, aby jasně kázal o Ježíši.
Sagherian byl vychován jako dítě pastora v arménské evangelikální komunitě v Libanonu. V roce 1974 převzal národní vedení YFC a v roce 2010 se stal regionálním ředitelem pro Blízký východ a severní Afriku. Na základě desetiletí zkušeností se službou mezi studenty převážně křesťanského původu očekával, že se objeví možná 100 mladých lidí. Více než 1000 chlapců a děvčat zaplnilo špinavý školní dvůr, aby slyšeli zvěst evangelia o spáse vírou v Ježíše Krista. Po závěrečné výzvě se většina z nich rozhodla stát se následovníkem Krista.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 19. listopadu 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační