Praha – V centru Prahy na Staroměstském náměstí dnes začala stavba repliky mariánského sloupu. Její autor Petr Váňa ČTK na místě řekl, že staveniště o rozměrech 7,5 krát 7,5 metru bylo ohrazeno a předáno stavební firmě. Ihned začala s odstraňováním dlažby a desky připomínající původní sloup. Před zahájením stavby místo také obhlédli archeologové. Nyní budou pracovníci pokračovat v odkrývání původních základů, které podle sochaře sahají do zhruba dvoumetrové hloubky. Sloup má být hotov v polovině září.
Portál iDnes.cz informuje, že proti výstavbě repliky sloupu jsou komunisté, kteří v pondělí odpoledne budou u záboru na Staroměstském náměstí sbírat podpisy pro petici o referendum. Podle pozvánky zveřejněné na Faceboku KSČM budou na náměstí od 15:30 do 16:30 hodin.
Zastupitelé v lednu změnili dřívější zamítavé stanovisko města, kvůli kterému sochař nezískal povolení k umístění sloupu. Kardinál Dominik Duka k zahájení prací na sociální síti napsal, že stavbu bude provázet svou modlitbou.
K problému kolem mariánskému sloupu se minulý rok vyjádřil v otevřeném dopisu kardinálu Dukovi dlouholetý předseda Ekumenické rady církví Pavel Černý. Ve svém prohlášení apeloval na dobré ekumenické vztahy, které by postavením repliky sloupu mohly být narušeny.
„Pokud bude dál prosazována obnova sloupu, porostou na obou stranách bariéry emoce a budou přibývat zranění. Mariánský sloup několik metrů od popraviště je pro mnohé z nás skandálním symbolem, ze kterého nelze oddiskutovat, že blahoslavená Marie zapichuje draka, kterým jsme míněni my protestanté jako heretici, a podobně i andělé na podstavci zabíjejí svými kopími nás, heretiky a potomky kališníků, Jednoty bratrské, luterány a kalvinisty,“ napsal v dopisu Černý.
Proti umístění repliky mariánského sloupu se také vyslovilo 26 českých historiků umění, kteří napsali dopis pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti) a městské radě. Barokní památka, zbořená v roce 1918, byla podle autorů dopisu výrazem habsburské protireformační propagandy, a proto nemůže přispět ke smíření mezi církvemi. Pro obnovu historické podoby sloupu navíc neexistuje dostatek podkladů, uvádějí signatáři. Dopis byl zveřejněn na webu Ústavu dějin umění Akademií věd ČR.
Sloup ze 17. století svrhl dav v roce 1918, protože v něm viděl symbol habsburské monarchie. O jeho návratu se diskutuje od 90. let.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Auor: ČTK, -red- Datum: 17. únor 2020 Foto: Wikimedia Commons – Staroměstské náměstí