Křesťan dnes

Zábřežské muzeum obsadili andělé, zachyceni jsou v různých podobách

Zábřeh (Šumpersko) – Prostory muzea v Zábřehu na Šumpersku obsadili o adventu andělé. Výstava „Co šeptají andělé“ představuje návštěvníkům předměty z muzejních sbírek, které spojuje společný motiv anděla, sdělili dnes ČTK zástupci muzea. Výstava bude otevřena do konce ledna příštího roku, muzeum k ní chystá i doprovodný program.

„Návštěvníci si mohou prohlédnout malby, kresby, grafiky, sochařská díla, ale také lidové umění a umělecké řemeslo. Mezi exponáty nechybějí betlémy a vánoční ozdoby. Připomenuty jsou i živoucí mikulášsko-andělské tradice,“ uvedla za muzeum Eva Valová. V regionálním projektu Andělárium se už osmým rokem rozšiřuje na louce nedaleko kostela v Rejcharticích na Šumpersku galerie dřevěných soch andělů.

SOUVISEJÍCÍMoravské židovské muzeum v Brně se bude stavět podle návrhu Japonců

Motiv anděla, kterého lze na výstavě vidět například jako vánoční ozdobu nebo artefakt v životní velikosti, kdy je v doprovodu Mikuláše, si muzeum vybrali záměrně. Andělé se jako jeden z oblíbených vánočních symbolů objevují na konci roku ve výzdobě domovů, obchodů i ulic. „Právě v těchto dnech si připomínáme, že archanděl Gabriel přišel Panně Marii zvěstovat poselství, že počne a porodí děťátko, které se později narodilo v Betlémě. A nebyl to zase nikdo jiný než anděl, kdo přišel oznámit pastýřům za městem radostnou novinu o narození Ježíška,“ doplnila Valová.

Autorky výstavy, historička umění Kristina Lipenská a etnografka Mária Kudelová, se prostřednictvím exponátů pokusily zodpovědět některé otázky. Na výstavě přiblížily nejdůležitější biblické náměty, ve kterých anděl vystupuje, a představily také hierarchii devíti andělských kůrů a nejčastěji zobrazované archanděly Michaela, Gabriela a Rafaela. Na uměleckých dílech od 17. století do současnosti také ukazují, že díky staletí trvající vizuální tradici mají lidé vžitou představu, jak si anděla představovat.

Výstava Co šeptají andělé má návštěvníkům také připomenout, že andělé coby prostředníci mezi Bohem a lidmi zpravidla plní nějaký úkol. „Nejčastěji tlumočí poselství od Boha, oslavují Boha, Pannu Marii a světce, jindy andělé vystupují v roli průvodců a ochránců,“ dodali zástupci muzea. Výstavu doprovodí 17. prosince výtvarná dílna, kde si technikou provázkování budou moci zájemci vyrobit dekorativní andílky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. prosince 2022 Foto: Unsplash – Eugene Zhyvchik – ilustrační

Exit mobile version