Křesťan dnes

Z křesťanské historie: Ratzinger se stává papežem, C.S. Lewis vstupuje do manželství 

V průběhu dlouhé historie křesťanství se odehrálo mnoho událostí, které se natrvalo zapsaly do dějin církve. Portál Christian Post přináší ty nejdůležitější milníky, které připomínají výročí, tragédie ale i úžasná vítězství.

Následující text připomíná nezapomenutelné události, ke kterým došlo tento týden v křesťanské historii. Patří mezi ně zvolení kardinála Josepha Ratzingera papežem, sňatek britského spisovatele a profesora C.S. Lewise a znovuzískání moci katolické církve ve Francii.

SOUVSEJÍCÍZ křesťanské historie/ Poprava Thomase Cranmera, princ se stal mnichem a poslední kázání apoštola Ameriky 

Kardinál Joseph Ratzinger byl zvolen papežem – 18. dubna 2005

Tento týden si připomínáme výročí, kdy byl papežem zvolen kardinál Joseph Ratzinger, významný německý konzervativní teolog. 

Poté, co se stal papežem, přijal jméno Benedikt XVI. Ratzinger vystřídal na římském stolci papeže Jana Pavla II. a sloužil jako hlava katolické církve až do svého odchodu do důchodu v únoru 2013.

Během svého pontifikátu se Benedikt XVI. zabýval kontroverzemi týkajícími se sociálních problémů, jako jsou potraty a homosexualita, a pokračujícími skandály se zneužíváním ze strany duchovenstva.

„Pro mnoho feministek, gayů, disidentských teologů, liberálních katolíků různých skupin a obětí duchovního zneužívání prostě Benedikt nebyl tím papežem, kterého chtěli. Jiní budou mít sklon oslavovat Benedikta ani ne tak za to, co udělal, ale za to, co představoval,“ stálo ve sloupku z roku 2013, který zveřejnil National Catholic Reporter. „Někomu, kdo se ve svých prvních poznámkách římského biskupa prohlásil za ‚pokorného dělníka na vinici Páně‘, pravděpodobně stačí říct, že se snažil ze všech sil a měl odvahu odejít, když věřil, že to nejlepší není dále dost dobré.“

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Katolická církev znovu získává moc ve Francii – 18. dubna 1802

Tento týden si připomínáme výročí, kdy byl oficiálně vyhlášen konkordát z roku 1801, který po revoluci obnovil přítomnost a práva římskokatolické církve ve Francii.

Během francouzské revoluce byla katolická církev cílem vzbouřenců, přičemž četné svatyně byly určeny na světské účely a mnoho duchovních bylo zabito.

Po převzetí moci ve Francii se Napoleon Bonaparte setkal s církevními představiteli a sepsal konkordát, který byl oficiálně oznámen na Velikonoční neděli roku 1802.

„Církev souhlasila, že nebude trápit svědomí těch občanů, kteří během revoluce získali církevní majetek… na druhé straně vláda slíbila biskupům a farářům finanční podporu,“ vysvětluje Christian Post. „Konkordátu… je třeba přičíst zásluhy za to, že hned po revoluci obnovil mír ve svědomí francouzského lidu. Tomu také odpovídala reorganizace katolicismu ve Francii pod ochranou Svatého stolce.“

C.S. Lewis vstupuje do manželství – 23. dubna 1956

Tento týden si připomínáme výročí, kdy se C. S. Lewis, významný křesťanský apologeta a autor bestsellerů knižní série Narnie, oženil s americkou spisovatelkou Joy Davidmanovou.

Joy byla rozvedená matka dvou chlapců, která Lewise zpočátku oslovila prostřednictvím korespondence o jeho díle. Poprvé se setkali v roce 1950, když se snažila začít nový život v Anglii.

Jejich svatba byla civilním obřadem, který byl částečně realizován proto, aby Joy mohla zůstat v zemi, protože vláda odmítla obnovit její vízum.

„Lewis se klonil ke sňatku v anglikánské církvi, protože podle něj byl civilní sňatek legální, ale ne skutečný,“ napsal profesor Lyle W. Dorsett z Beeson Divinity School. „Ale biskup z Oxfordu to odmítl. Joy byla rozvedená. Církev rozvod neschvalovala a biskup nechtěl dát své požehnání.“

Joy a Jack žili odděleně, ale stále se vídali. Natolik, že někteří lidé kritizovali jejich vztah, přestože oba ctili nařízení církve.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 21. dubna 2022 Foto: Wikimedia Commons – C.S. Lewis

Exit mobile version