William Stark, regionální manažer neziskové křesťanské organizace International Christian Concern (ICC) pro Jihovýchodní Asii přiblížil v rozhovoru pro Křesťan dnes její činnost.
Můžete popsat vaši činnost a začátky vaší organizace?
International Christian Concern je mezinárodní nevládní organizace, která se věnuje službě pronásledovaným křesťanům po celém světě. ICC byla založena v roce 1995 a slouží pronásledovaným křesťanům zvyšováním povědomí, vedením úsilí o obhajobu a poskytováním praktické pomoci.
Několik organizací nedávno informovalo o vzestupu pronásledování křesťanů v posledních letech. Jaké jsou hlavní důvody?
Existuje mnoho důvodů, proč pronásledování křesťanů roste po celém světě.
Například v jižní Asii je vzestup náboženského nacionalismu hlavním impulsem pro zvýšené pronásledování křesťanů. To je patrné zejména v Indii se vzestupem a normalizací hinduistického nacionalismu.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Pokud jde o Blízký východ a Afriku, pokračující operace extremistických skupin jako ISIS, Šabáb a Boko Haram zvýšily pronásledování již pronásledovaných křesťanských komunit, v zemích jako je Irák a Sýrie.
Ve východní Asii vedlo upevnění moci a kontroly ze strany autoritářských vlád k většímu pronásledování i v tomto regionu. Země jako Čína, Severní Korea a Vietnam jsou toho příkladem.
Případ Asie Bibi pokrývala i sekulární média. Existuje několik podobných příběhů, když jsou křesťané ve vězení kvůli rouhání, ale její příběh se stal celosvětové známý. Proč její případ vyvolává tolik mediální pozornosti?
Myslím, že případ Asie se stal tak mediálně známým z několika důvodů. Zaprvé byla první ženou v historii země, která byla odsouzena k trestu smrti podle pákistánských zákonů o rouhání.
Zadruhé, veřejnost upoutala i fakta kolem falešného obvinění z rouhání. Domnívám se však, že atentát na dva vysoké členy pákistánské vlády, SalmanaTaseera a Šahbaza Batthiho, hrál pravděpodobně významnou roli při soustředění mezinárodní pozornosti k tomuto případu.
Zapojila se ICC do jejího případu?
Stejně jako mnoho dalších organizací po celém světě, jsme veřejně obhajovali propuštění Asie. Byli jsme nápomocní v oblasti poradenství a informovaností zákonodárců v USA a zahájili jsme petice, které požadovaly její propuštění.
Nebyli jsme sami v tomto úsilí a myslím si, že to bylo skutečně globální úsilí, které stálo za jejím případem, což nakonec vedlo k úspěšnému propuštění.
Můžete jmenovat místa, kde je pronásledování křesťanů nejhorší?
Přestože ICC nemá systém hodnocení pro nejhorší země v pronásledovaní křesťanů, existuje několik zemí, o kterých pravidelně podáváme zprávy. To rozhodně není vyčerpávající seznam, ale některé z těchto zemí tam patří: Severní Korea, Čína, Indonésie, Indie, Pákistán, Nepál, Afghánistán, Irák, Írán, Sýrie, Nigérie, Eritrea, Súdán, Somálsko, Egypt, Vietnam a Srí Lanka.
I když by se tento pokrok měl oslavovat, jeden hlavní region byl téměř úplně ignorován. Indie je zemí, kterou pohlcuje rostoucí hinduistický nacionalismus. Šíření této ideologie zesílilo diskriminaci, útlak a pronásledování křesťanů a jiných náboženských menšin. Počty případů pronásledování se dramaticky zvýšily od doby, kdy se dostal k moci předseda vlády Modi a členové jeho strany.
Jak monitorujete situaci křesťanů v zemích, jako je Súdán, Írán nebo Nigérie? Máte tam nějaké pracovníky nebo komunikujete s místními křesťany, kteří vás informují o situaci?
ICC spolupracuje s křesťanskými vůdci, církvemi a organizacemi po celém světě s cílem efektivně vykonávat naši službu. Naši pracovníci vytvářejí spolupráci s těmito partnery přímo na místě a hlásí incidenty, perzekuce a identifikují potřeby osob postižených perzekucí.
Čeští křesťané mohli problém pronásledování vnímat přes případ Petra Jaška, který byl uvězněn v Súdánu a strávil tam několik měsíců. Informovali jste o jeho případu?
Stejně jako při případě Asie Bibi, ICC byla součástí organizací obhajujících propuštění Petra Jaška. Vyvíjeli jsme snahu o poradenství a informovali jsme zákonodárce v USA o jeho případu.
Nebyli jsme však sami v tomto úsilí a globální úsilí nakonec vedlo k jeho úspěšnému propuštění.
Jaká je nyní situace křesťanů v Súdánu?
V tuto chvíli je u moci přechodná vláda a situace je stále nejasná. Súdánští křesťané budou pravděpodobně i nadále pronásledovanou menšinou, ale zda je nová vláda pronásleduje stejně přísně, jako vláda vedená Omarem Al-Bašírem, ještě není jasné.
V listopadu bude Mezinárodní den modlitby. Můžete nám o této iniciativě říct více?
Každý rok je první listopadová neděle vyhrazena, aby se v modlitbách myslelo na pronásledovanou církev. Je důležité si vzpomenout a možná si uvědomit cenu, jakou křesťané z celého světa platí za víru v Ježíše Krista.
ICC každý rok vydává sadu, která poskytuje jednotlivcům informace o pronásledování a o tom, jak se mohou modlit za pronásledované křesťany. Tato sada je ke stažení zdarma a lze ji najít na našich stránkách na adrese: https://www.persecution.org/idop/.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: Michal Nosál Datum: 5. listopadu 2019 Foto: Pixabay – ilustrační
Tento článek by nevznikl bez Vaší podpory.Pokračovat ve čtení Přidejte se k podporovatelům