Organizace CitizenGO spustila internetovou petici na obranu slovenského ministra zdravotnictví Marka Krajčího. Ten čelí od svého jmenování kritice za svůj postoj k interrupcím a za své náboženské přesvědčení.
„Ministr zdravotnictví Marek Krajčí čelí v poslední době mediálnímu lynči kvůli své křesťanské víře a ProLife postoji,“ píší v úvodu autoři petice.
Začalo to videem z kázání roku 2016, kdy Krajčí na shromáždění baptistického sboru v Bratislavě mluvil o své zkušenosti s prací Ducha svatého ve svém životě. „Modlili jsme se za jednoho konkrétního bratra a zjistili jsme, že se zabýval okultismem a jógou, cítil se spoután, když jsme se začali modlit za naplnění Duchem svatým,“ řekl ku příkladu Krajčí v kázání při příležitosti svátku Letnic.
Sektáři a extrémisté
Bývalá poslankyně parlamentu a diplomatka Magda Vašáryová v rozhovoru ČRo řekla že, „Matovič dovedl do parlamentu takzvané nezávislé poslance, kde je množství extrémistů, kteří jsou členy různých odnoží oficiální katolické církve. Jsou to ministři financí, zdravotnictví a další lidé ve vládě, kteří patří, řekla bych, až do různých sekt,“ poznamenala na adresu ministrů Krajčího a Hegera, kteří jsou členové baptistické, v případě Hegera katolické církve.
Na adresu Krajčího, který vedle práce poslance pracoval jako dětský kardiochirurg, založil projekt Křesťané v městě, které sdružuje různé bratislavské sbory za účelem ekumeny a vykonává praktickou pomoc pro bezdomovce, Vašáryová dodala: „My jsme nevěděli, kdo to Marek Krajčí vlastně je. Kdysi to byl pediatr, ale této (práce) se vzdal, protože ho osvítil duch svatý. To opravdu sám řekl, měl takovou přednášku, kde vysvětloval, jak o něj projevil zájem samotný duch svatý… My jsme netušili, koho všeho si to premiér Matovič vzal do parlamentu a do vlády.“
Krajčí, který je držitelem ceny bratislavského primátora za rok 2014 „za nezitšnou pomoc lidem v nouzi,“ je poslancem parlamentu od roku 2016 a pravidelně se pro média vyjadřoval k tématu zdravotnictví.
Spolustraník ze strany OLaNO Peter Kremský pro Křesťan dnes vyvrátil tvrzení Vašáryové, že by se vzdal pozice doktora po „osvícení duchem svatým,“ ale ponechal si částečný úvazek i v době, kdy vedl organizaci Křesťané v městě, která také s dobrovolníky pravidelně organizovala pomoc při uklízení veřejného prostranství v jednotlivých bratislavských městských částech.
Na kritiku je Krajčí zvyklý od doby komunismu, kdy se hlásil ke křesťanství, a snaží se jen o šíření dobra. „Jsem na ně zvyklý po celý život. Byl jsem věřící i za komunismu, nestyděl jsem se za to. Za svou víru nečekám pochvalu. Mně dává sílu žít, věřit v dobro a milovat dobro. Na ty útočné reakce se snažím pouze správně reagovat,“ uvedl v rozhovoru pro tyzden.sk.
V neděli Krajčí sdílel Žalm 27 se slovy, že je aktuální i v dnešní době. Autorem textu je král David a píše o Boží ochraně v časech těžkostí a pronásledování. Pod statusem mu mnoho jeho fanoušků vyjádřilo podporu se slovy, že se za něj modlí.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 11. čevna 2020 Foto: Facebook – Marek Krajčí