V den druhého výročí války vydali členové významného Centra pravoslavných křesťanských studií Fordhamské univerzity otevřený dopis, v němž vyzývají představitele mezinárodních křesťanských denominací a organizací, aby odsoudili podporu ruské církve válce na Ukrajině. Patří mezi ně ekumenický patriarcha Bartoloměj, papež František, arcibiskup z Canterbury Justin Welby, arménský primas Karekin II, hlavy světových luteránských a reformovaných organizací a generální tajemník Světové rady církví.
„Hříchy ospravedlnění a blahoslavení nejsou osamocenými činy jednotlivých biskupů nebo kněží, ale institucionálními prohřešky,“ píše se podle Religion News Service v dopise.
SOUVISEJÍCÍ – V Jablonci se sešly desítky lidí, aby zapálili svíčku za oběti války na Ukrajině
“Je skličující, že ani po dvou letech konfliktu neexistuje žádný oficiální církevní dokument, který by válku komplexně odsoudil. Ještě větším zklamáním je, že chybí důsledné a jednoznačné odsouzení ruské agrese.“ Autoři výzvy zároveň považují za skandální, že vysocí církevní představitelé podporují Putinovu válku proti Ukrajině.
Dopis žádá vedoucí představitele, aby vytvořili mezinárodní pracovní skupinu, která by pohnala k odpovědnosti „ty biskupy, kněze a laiky v ruské pravoslavné církvi, kteří svými prohlášeními, svědectvími, kázáními, sděleními a výmysly schválili a obdařili božím schválením násilí, válku a agresi proti ukrajinskému lidu“.
Profesor George Demacopoulos, který vede Fordhamské centrum, v rozhovoru pro Religion News Service kritizoval zejména Kirilla za to, že slíbil odpuštění hříchů ruským vojákům, kteří zemřeli při výkonu služby na Ukrajině.
„Jedná se o bezuzdnou autoritářskou agresi, která je schvalována z kazatelny,“ řekl. „Ještě nikdy se nestalo, aby národní pravoslavná církev tak jednoznačně schválila použití násilí proti jiné skupině křesťanů, natož proti jiné skupině pravoslavných křesťanů.“
Ačkoli Bartoloměj kritizoval ruskou pravoslavnou církev za spoluúčast na válce, Demakopulos by rád viděl, jak svolává svůj synod, aby vydal odsouzení. „Rád bych také viděl něco od Vatikánu a Canterbury, co by mělo více zubů, něco, co by skutečně uznalo, že ruská církev ztratila směr, že moskevský patriarchát selhal ve své odpovědnosti a že Ukrajinci jsou v právu,“ uvedl pro RNS. „Něco od Světové rady církví by bylo také pěkné. Ti to úplně obešli.“
Zatímco církevní představitelé jsou často dostatečně kritičtí k jednání vlád, mají tendenci vyhýbat se tomu, aby kritizovali jiné duchovní. Jako by si mysleli, že je na tom něco špatného říkat ostatním křesťanským představitelům z ekumenického společenství, že se mýlí.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 25. února 2024 Foto: Wikimedia Commons – patriarcha Kirill s Vladimírem Putinem