Křesťan dnes

Výstava v Senátu seznámí se životem sv. Ludmily, od jejíž vraždy uplyne 1100 let

Praha – Příběh svaté Ludmily, od jejíž mučednické smrti v září uplyne 1100 let, představí výstava, která se ode dneška koná v Senátu. Prostřednictvím desítky panelů umístěných v Mytologické chodbě a Valdštejnské zahradě seznámí návštěvníky s původem první české a slovanské světice a jejího muže Bořivoje, provede jejím životem, popíše její vraždu na Tetíně i moderní svatoludmilský kult. Zároveň poskytne související informace o situaci v 9. a 10. století na českém území, o příchodu křesťanství i politice a vládě prvních Přemyslovců. Výstava, kterou pořádá spolek Svatá Ludmila 1100 let, potrvá do poloviny října.

„Výstava vlastně ukazuje, že život Ludmily se příliš nelišil od života ostatních obyvatel té doby, pravděpodobně neměla výrazná privilegia. Zprostředkovává také obraz kulturního a společenského života od raného středověku po současnost, příběh Ludmily je tedy takový příběh českých dějin,“ uvedla v tiskové zprávě ředitelka spolku Miroslava Janičatová.

SOUVISEJÍCÍSvatou Ludmilu jako zastánkyni rodinných hodnot představí konference v Senátu

Ludmila byla manželkou prvního historicky doloženého Přemyslovce, knížete Bořivoje I. Legendy mluví o tom, že se vdávala zhruba v patnácti a měla asi šest dětí, tři syny a tři dcery. Kolem roku 889 ovdověla, přežila i své syny Spytihněva a Vratislava. Osudným se jí podle legendy stal spor s vdovou po Vratislavovi Drahomírou, které se nelíbilo, že velmožové svěřili výchovu Vratislavových potomků Ludmile. Drahomíra si patrně najala vrahy, kteří Ludmilu na přemyslovském hradišti Tetíně uškrtili. Stalo se tak údajně v noci na 16. září 921. Ludmila byla pohřbena na Tetíně. Vnuk Václav nechal její ostatky přenést do Prahy, kde byly uloženy do chrámu svatého Jiří na Hradčanech.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Antropologové zjistili z náznaků, že měla mírný předkus, což je typický jev pro nejstarší generace Přemyslovců – pravděpodobně to tedy byla ona, kdo výrazně ovlivnil vzhled rodu. K tomu i navenek neznatelné, ale rovněž pro Přemyslovce typické srůsty lebečních švů,“ uvedl ke vzhledu svaté Ludmily Jakub Izdný z Univerzity Karlovy.

V polovině září se v rámci připomínek výročí mučednické smrti jedné z patronek českého národa uskuteční v Senátu konference Svatá Ludmila jako most mezi staletími i generacemi. Akce, na které vystoupí například historik Jaroslav Šebek či biskup Václav Malý, má připomenout význam Ludmily jako matky, vychovatelky, babičky a zastánkyně rodinných hodnot, v čemž tkví její odkaz pro současnou společnost. Oslavy pak mají vyvrcholit zářijovou národní poutí v Tetíně na Berounsku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. srpna 2021 Foto: Wikipedie – sv. Ludmila

Exit mobile version