Kutná Hora – Život žen v sovětských lágrech se vší jeho drsností sleduje výstava Nitky vzpomínek organizace Gulag.cz, kterou si mohou prohlédnout návštěvníci kostela svatého Jana Nepomuckého v Kutné Hoře. K zachycení střípků z každodenního života využívá mimo jiné fotografie rukodělných výrobků a předmětů spojených s příběhy 26 konkrétních žen. Součástí je i několik autentických exponátů a některé z příběhů mají také výraznou českou stopu, informovala ČTK za pořadatele Magdaléna Hájková.
Výstavní panely s autentickými příběhy žen a fotografiemi ručně vyráběných předmětů doplňuje několik originálních exponátů. Výstava vychází z původní expozice, kterou v roce 2021 v Moskvě ještě před svou soudní likvidací uspořádalo ruské sdružení Memorial. Pod názvem Nitky vzpomínek – Osudy žen v Gulagu ji organizace Gulag.cz upravila pro české prostředí včetně odkazů na příběhy žen s českými kořeny.
SOUVISEJÍCÍ – Broumovsko bude mít katalog všech známých zvonů, vznikne do roku 2027
Politické represe v bývalém Sovětském svazu se dotkly i žen, jejich podíl mezi vězni sovětských pracovních lágrů v roce 1941 činil 13 procent a do konce války dosáhl téměř třetiny. Tábory Gulagu prošly odhadem dva miliony žen, stovky z nich měly české kořeny. Další miliony byly deportovány a statisíce popraveny. Ženy byly zatýkány na základě stejných obvinění jako muži, v lágrech žily a pracovaly ve stejných podmínkách.
Vězeňkyně v táborech však mnohdy dokázaly najít morální sílu, aby se nevzdaly a udržely v sobě naději na budoucí setkání se svými dětmi a blízkými. Nezřídka jim k tomu pomáhalo oblečení a drobné předměty, které si v táboře dokázaly vyrobit, povětšinou z kusů látky. „Ústředním motivem, který celou výstavu propojuje, jsou proto nitky. Nitky vytržené z plesových šatů, nitky, z nichž vzniká výšivka, nitky na krájení chleba nebo šití. Jsou to nitky znamenající spojení s rodinou mimo lágr, přátelství se spoluvězeňkyněmi i pouto k dřívějšímu životu,“ uvedla kurátorka výstavy Petra Černoušková.
Expozice v kostele svatého Jana Nepomuckého potrvá do 2. března. Na 13. února je v Café 21 v Kutné Hoře přichystán doprovodný program v podobě literárního večera nazvaného Ženy bez svobody, který se zaměří na ženskou lágrovou a memoárovou literaturu.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 10. února 2025 Foto: Pixabay