Praha – Soud dnes začal projednávat výpověď knězi a historikovi Tomáši Petráčkovi z Katolické teologické fakulty (KTF) Univerzity Karlovy (UK). Právnička univerzity trvá na tom, že důvodem byla organizační změna kvůli složité finanční situaci fakulty. Petráček ale věří, že výpověď dostal kvůli svému liberálnímu světonázoru. Práci chce zpět a žádá také omluvu a doplatek za diskriminační odměňování a za veřejné výroky někdejšího proděkana.
Petráček kritizuje konzervativní Alianci pro rodinu, vystupuje smířlivě k manželství pro všechny a podporuje Istanbulskou úmluvu. Historik se domnívá, že jeho výpověď je neplatná, postup školy byl podle něj nezákonný. Odmítl, že by byl nadbytečným zaměstnancem, naopak tvrdí, že v rolích, které na fakultě zastával, byl nenahraditelný. Organizační změnu označil za zcela formální listinu. Vadí mu také, že se UK nedistancovala od vyjádření proděkana Jakuba Jinka, který v dané věci veřejně vystupoval jménem fakulty.
SOUVISEJÍCÍ – Historik Petráček podal žalobu na neplatnost výpovědi z KTF UK
Právnička univerzity Klára Radkovská dnes u Obvodního soudu pro Prahu 1 prohlásila, že škola nemá problém s Petráčkovou názorovou orientací. Podotkla, že koho potřebuje, a koho ne, si určuje zaměstnavatel. To, že byl Petráček nepostradatelný, označila za jeho subjektivní názor. KTF u jednání zastupoval její současný děkan Jaroslav Brož, sám ale v soudní síni zatím nehovořil.
Radkovská zdůraznila, že organizační změna se nedotkla jen Petráčka, ale celkem šesti zaměstnanců. Fakultě podle ní hrozila nucená správa. Volba podle Radkovské padla právě na Petráčka i proto, že v té době měl práci zajištěnou i jinde, mimo jiné jako vedoucí katedry v Hradci Králové. „Pracovní pozice žalobce (Petráčka) byla zrušena, neexistuje. Není místo, kam by se mohl vrátit. Žalovaná nemá práci, kterou by žalobci mohla přidělovat, a na jeho mzdy nemá finanční prostředky,“ shrnula. Soudní jednání bude pokračovat 24. února.
Petráčka odvolalo vedení fakulty krátce před začátkem akademického roku. Jeho doktorandi podle něj dostali zprávu o tom, že on jako jejich školitel končí a oni s ním nemohou pokračovat, jen pár hodin poté, co on sám obdržel zprávu o konci svého angažmá. Postup vedení fakulty označila dříve za nesprávný rektorka UK Milena Králíčková. Pozastavila se právě také nad způsobem, jak fakulta o konci školitele informovala doktorandy.
Informace o Petráčkově výpovědi loni přitáhla pozornost k dění na fakultě. Byla i jedním z důvodů hlasování o odvolání děkana Vojtěcha Novotného, který nakonec loni v prosinci rezignoval kvůli zdravotním důvodům. Od loňského října do letošního ledna se v KTF konala vnitřní kontrola, která odhalila tři významnější pochybení ohledně organizačních změn v personální oblasti, přijetí násobně vyššího počtu studujících do studijního programu filozofie a etika a toho, že někteří vyučující vykonávali na fakultě činnost bez pracovněprávního vztahu.
Fakulta dnes sdělila, že hledá způsoby optimalizace svých výdajů, a to opět zejména v personální oblasti. V první řadě bude zvažovat neprodloužení termínovaných smluv.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 23. září 2024 Foto: Wikimedia Commons – Tomáš Petráček