Vatikán – Vatikánský soud vynesl ve čtvrtek rozsudky v kauzách praní špinavých peněz a zpronevěry nemovitého majetku, zahájených v březnu roku 2018. Bývalý ředitel vatikánské banky (IOR) Angelo Caloia a její někdejší advokát Gabriele Liuzzo byli odsouzeni na 8 let a 11 měsíců vězení nepodmíněně a pokutu ve výši 12,5 tisíce euro. Odsouzen byl rovněž advokátův syn Lamberto Liuzzo, který má strávit za mřížemi 5 let a dva měsíce a zaplatit pokutu 8 tisíc euro .
Podle rozsudku, který ve čtvrtek 21. ledna v 16 hodin přečetl předseda trestního soudu Městského státu Vatikán Giuseppe Pignatone, jsou někdejší špičky Institutu pro náboženská díla (IOR) zbaveny s definitivní platností všech veřejných funkcí a z jejich již dříve zkonfiskovaných kont bude uhrazena vatikánské bance a pod ní spadající Společnosti pro správu římských nemovitostí finanční náhrada ve výši 23 milionů euro.
Vyšetřování v kauze Angely Caloia začalo v roce 2014 poté, co Institut pro náboženská díla upozornil na podezřelý prodej 29 nemovitostí ( v letech 2002-2007 z majetku IOR a zmíněného Sdružení pro správu římských nemovitostí) na prestižních adresách hluboce pod jejich obchodní cenou. Celková ztráta byla vyčíslena na 57 milionů euro. Podle obžaloby, založené zejména na šetření provedené v roce 2014 skupinou Promontory (z pověření IORu), ředitel Angelo Caloia a advokát Gabriele Liuzzo za souhlasu tehdejšího generálního ředitele, později zemřelého Lelia Scalettiho, posléze – za pomoci zmíněného Liuzzova syna Lamberta – následně recyklovali 59 milionů euro ve Švýcarsku.
Znalci provádějící v posledních dvou letech šetření, odhadli nižší rozdíl mezi příjmy vatikánské banky a reálnou obchodní cenou prodaných nemovitostí, na cca 34 milionů euro. Vatikánský soud uznal za dokázané, že v některých případech si obvinění skutečně přivlastnili část obnosu z prodeje. Výše těchto zpronevěřených zisků byla vyčíslena na 19 milionů euro. Rozsudek je viní rovněž z dalších případů zpronevěry a neoprávněného přivlastnění majetku s přitěžujícími okolnostmi. Osvobozuje je naopak z obvinění v případech prodeje některých nemovitostí, v nichž zpronevěru nebylo možné dokázat, přestože jejich cena byla v dané době evidentně hluboko pod běžnou obchodní cenou.
Jak připomíná prohlášení Vatikánského tiskového střediska, v trestním procesu Angela Caloia (81 let), který stál v čele vatikánské banky v letech 1989-2009, a advokáta Gabriele Liuzza (97 let), byly poprvé aplikovány normy zavedené v prosinci roku 2018 v rámci přizpůsobení vatikánské legislativy mezinárodním standardům boje proti praní špinavých peněž, korupci a dalším těžkým zločinům.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 22. ledna 2021 Foto: Pixabay – ilustrační