Křesťan dnes

Vlna antikřesťanského vandalismu ve Francii

Francie – Ministerstvo vnitra zveřejnilo koncem letošního února zprávu o vandalských útocích na kostely ve Francii. Informoval o tom také italský katolický deník Avvenire.

Loňského roku to byly přibližně tři útoky denně, celkem 1063 případů. Jednalo se o akty profanace, devastace, úmyslně založené požáry apod. Pachateli těchto činů bývá nejčastěji vykořeněná mládež, avšak zdaleka ne jenom z prostředí neintegrovaných přistěhovalců.

Tiskový mluvčí Francouzské biskupské konference, mons. Olivier Ribadeau Dumas komentoval tuto situaci stručným tvítem: „Kostely jsou podpalovány, pleněny a profanovány. Nikdy si nezvykneme na to, aby tato pokojná místa byla vydána napospas násilnostem, a na to, že je pošlapáváno Kristovo tělo.“

Ve Francii jde totiž o dlouhodobější problém. V roce 2017 bylo registrováno 1038 případů antikřesťanského vandalství a profanace proti kostelům a jiným křesťanským objektům (hřbitovům), nezřídka opakovaně. V Paříži byl jen  několik dní před tragédii v Notre Dame podroben žhářskému útoku kostel Saint-Sulpice.

Catholic Herald přirovnal situaci revoluce v 18. století k událostem posledních týdnů ve Francii. Mezi 3. a 11. únorem bylo devět katolických kostelů vystaveno silnému vandalismu, od rozbíjení soch a vitrážových oken až k převrácení lavic. Jeden kostel v Yvelines byl vandalizován třikrát za sedm dní. Série podobných útoků na katolické kostely následovala po celé Francii.

Neznámí útočníci zničili v březnu také evangelikální sbor v Angouleme. Členové církve Espoir et Vie (Naděje a víra) zjistili, že jejich místo uctívání bylo zničeno, informuje Evangelical Focus. Nejviditelnějším poškozením byly počmárané zdi a poničené židle v hlavní místnosti. Kresbami však byly také poničeny rozházené bible a další knihy z církevní knihovny. Pachatelé poškodili také hudební nástroje, například klavír a mikrofony byly rozházeny po místnosti. Zvukový systém byl také vážně poškozen. Útočníci také vyprázdnili uvnitř budovy hasicí přístroje.

„To je těžko pochopitelné,“ řekl E. Pelletier, člen vedení církve, místním novinám Sud Ouest. „Neexistuje žádný písemný vzkaz, žádný zvláštní nápis. Máme dojem, že se jedná o bezdůvodné poškození.“ Dodal: „Toto je poprvé, co se nám něco takového stalo. Neměli jsme zatím žádné problémy.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn- Vatikánský rozhlas  Foto:  Wikimedia Commons – kostel Saint-Sulpice

Exit mobile version