Křesťan dnes

Vleklým porozvodovým sporům o děti zvoní hrana

 

Praha – Jedním z nejvíce stresujících období v životě člověka je rozvod spojený s tahanicí o děti. O tom, že to tak nemusí být, minulý týden diskutovalo v Poslanecké sněmovně Parlamentu přes 160 odborníků zabývajících se opatrovnickou agendou, kteří se zúčastnili semináře reflektujícího zavádění tzv. cochemské praxe v České republice. Semináři poskytli záštitu hned tři lidovečtí politici, senátorka Miluše Horská, poslanec Vít Kaňkovský a europoslanec Tomáš Zdechovský.

Když jsme loni pořádali v Poslanecké sněmovně seminář, tak to bylo o tom, jak to funguje v zahraničí. Letos už se v podstatě předávalo know-how, jak to funguje u nás,“ vysvětluje hlavní iniciátor semináře europoslanec Tomáš Zdechovský, který se dlouhodobě problematice péče o děti po rozvodu věnuje. Podle Zdechovského je Cochemský model vhodný i pro řešení mezinárodních sporů.

Nařízená mediace nebo poradenská péče se dříve často jevila jako neúčinná, protože rodiče do ní vstupovali s rozdílnou motivací a ochotou. Často ji jeden z nich pasivně “přetrpěl” nebo ji bojkotoval a možnost dohody tak mařil. Všichni jim teď jednotně říkáme, že ten, kdo nebude chtít spolupracovat, není schopen sledovat nejlepší zájem dítěte, a tak na něj budeme pohlížet,“ vysvětloval během semináře soudce Vladimír Polák z Nového Jičína, kde nyní prakticky všechny spory o děti končí smírčí cestou do max. tři měsíců a konflikty se neeskalují.

Tento původně německý přístup orientovaný na smírčí řešení rodičovského sporu plně funguje už v Novém Jičíně a v Mostě. V zaváděcím režimu jej aplikují také na Kladně a dle zdrojů z Justiční akademie se na něj připravují i další soudy jako Okresní soud v Chomutově. Také Krajské úřady se chápou iniciativy a pořádají nebo budou pořádat interdisciplinární setkání za účelem nastartování aplikace tohoto postupu na “svých” soudech.

Výzvou je hlavně pomoc státu a interpretace „oprávněného zájmu klienta“

Cochemské praxi už veřejně vyjádřili podporu ministři Marksová a Pelikán, ale zatím chybí oficiální postoj obou ministerstev k aplikaci této praxe, který je důležitý zejména pro výkon zapojených profesí. Velký příznivec a propagátor tohoto způsobu řešení sporů o děti je bývalý ministr a současný český velvyslanec v Německu Tomáš Podivínský.

Jak ukazuje praxe z Nového Jičína nebo Mostu, zavádění tohoto principu nic nebrání. Protože se ale jedná o pomoc státu, kterou si zaslouží všechny děti a všichni rodiče v rozvodové situaci, je nutné etablovat tento postup na legislativní úrovni, v rámci procesů a pokud možno závazných metodických pokynů,“ říká Markéta Nováková ze spolku Cochem.cz, která přednesla konkrétní návrhy změn, mezi které zařadila společné vzdělávání zastoupených profesí nebo také „paušální odměnu“ pro advokáty, doplněnou o motivační složku při uzavření dohody.

V Německu dostávají advokáti v případě dohody rodičů o 50 % vyšší odměnu. Mají tak více peněz za méně práce a získávají důvěru klienta pro další zastupování,“ vysvětluje Nováková. „Když člověk poslouchá kolegu soudce Poláka, tak má občas pocit, že to, co se povedlo v Novém Jičíně, je téměř nereálná pohádka. Chtěl bych proto všechny ujistit, že úplně to samé funguje u nás,“ uzavřel v jedné ze závěrečných řečí soudce Martin Beneš z Mostu.

Zdroj: Tisková zpráva, Tomáš Zdechovský
Foto: Pixabay

 

Exit mobile version