Křesťan dnes

Vláda rozhodne, zda vstoupí do řízení o zdanění církevních náhrad

Praha – Vláda v pondělí projedná, zda vstoupí do dvou řízení před Ústavním soudem. První řízení se týká návrhu skupiny senátorů na zrušení zdanění finančních náhrad za majetek nevydaný církvím v restitucích. Druhé řeší stížnost Transparency International (TI) na desetitisícový poplatek za podání podnětu k antimonopolnímu úřadu. Příslušní ministři doporučili vládě k řízením přistoupit a požadovat zamítnutí návrhů. Vyplývá to z předkládacích zpráv, které má ČTK k dispozici.

Zdanění finančních náhrad prosadila v dubnu vládní koalice ANO a ČSSD za podpory KSČM a SPD, když přehlasovala veto Senátu. Daň z peněžitých náhrad, které dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích, mají církve hradit od příštího roku. Ústavní stížnost proti zdanění vypracovala KDU-ČSL a podpořilo ji 42 senátorů. Kromě lidovců jsou mezi nimi členové senátorských klubů ODS, Senátor 21 a tři senátoři ČSSD.

Stěžovatelé argumentují tím, že zdanění je nepřípustně retroaktivní, protože nárok na výplatu náhrad vznikl už v roce 2013. Podle nich navíc zakládá daňovou nerovnost, protože církve by se staly prvním subjektem, který by musel vyplácet daně z majetku vráceného v restitucích. Poukazují i na to, že zdanění znamená zásah do legitimního očekávání církví a náboženských společností.

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) pokládá za stěžejní stanovisko ministerstva kultury, které doporučilo, aby vláda do řízení před Ústavním soudem vstoupila. Zároveň uvedla, že zdanění náhrady majetkové nebo nemajetkové újmy daní z příjmů není samo o sobě protiústavní.

Druhá stížnost, kterou iniciovala TI, míří na poplatek za podání podnětu k zahájení správního řízení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Nevládní organizace pokládá poplatek, který úřad vybírá od roku 2016, za protiústavní. O to, aby byl poplatek zrušen, žádala vládu před časem i veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

Poplatek, který je nevratný a nelze ho odpustit, ztěžuje podle TI zapojení veřejnosti, médií a nevládních organizací do veřejné kontroly a podpory dobrého vládnutí. Napadené pravidlo označila TI za „absurdní raně feudální právní úpravu“ a uvedla, že podněty kvůli němu fakticky přestaly přicházet. Zatímco v roce 2016 před zpoplatněním prověřoval úřad 1305 podnětů týkajících se veřejných zakázek, o rok později to bylo 93 zaplacených podnětů a 84 věcí od orgánů činných v trestním řízení.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Wikipedie – Úřad vlády

Exit mobile version