Křesťan dnes

Virtuální knihovna připomíná zásah komunistické moci proti řádům

Brno – Letošní 70. výročí zásahu komunistické moci proti klášterům připomíná nová virtuální knihovna. Za jejím vznikem stojí odborníci z Moravské zemské knihovny (MZK). Cílem takzvané Akce K, provedené v dubnu 1950, bylo omezit vliv církve v totalitním státě.

MZK původně připravovala výstavu o Akci K. Kvůli koronavirovým omezením ale přenesla materiály na internet. Výsledkem není jen výstava, ale celá virtuální knihovna, která může sloužit jako trvalý zdroj pro poznání této traumatické kapitoly českých dějin, uvedla v tiskové zprávě mluvčí MZK Martina Šmídtová.

Virtuální knihovna je rozdělená do tří bloků. První tvoří časová osa hlavních akcí proti katolické inteligenci, duchovním a řádům. Druhý blok se zaměřuje na Akci K a na to, co jí předcházelo, například dění kolem takzvaného číhošťského zázraku a vykonstruované procesy. Poslední blok líčí osudy knih ze zrušených klášterů.

Web si všímá role univerzitních knihoven v Brně a Olomouci, dnešní MZK a Vědecké knihovny Olomouc. Samostatná část je věnována přímo osobě knihovníka Vladislava Dokoupila, který v Brně působil jako správce oddělení starých tisků. Díky Dokoupilovi a jeho kolegům nebyly klášterní svazky „rozpuštěny“ do fondu, ale uchovány jako původní celky, katalogizovány a odborně ošetřeny.

Foto: Z dobového tisku – akcek.knihovny.cz/akce-k.html

I díky těmto zásluhám MZK o řadu knižních celků nadále pečuje, přestože znovu patří řádům. Loni například deponovali své fondy v knihovně dominikáni ze Znojma a voršilky z Brna.

Všechny kapitoly doplňují další zdroje z portálů Knihovny.cz a Digitalniknihovna.cz. Nejzajímavější rukopisy z databáze Manuscriptorium si mohou zájemci prohlédnout online ve zvláštní sekci. Díky spolupráci s Archivem bezpečnostních složek web obsahuje třeba pokyny pro Sbor národní bezpečnosti a první správu Státní bezpečnosti o průběhu akce. Další materiály poskytl Památník obětem internace v Králíkách, nechybí odkazy na dokumenty České televize nebo videa z projektu Paměť národa.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 4. června 2020  Foto: Wikimedia Commons – Moravská zemská knihovna (MZK)

Exit mobile version