Křesťan dnes

Více než 300 představitelů církve podepsalo „Vyznání evangelikálního přesvědčení“ před prezidentskými volbami v USA

Stovky evangelikálních vedoucích podepsaly prohlášení, v němž vyjadřují své společné přesvědčení o vztahu mezi vírou a politikou a vyzývají křesťany, aby před volbami v roce 2024 zvažovali „charakter jednotlivých kandidátů, a ne pouze jejich sliby nebo politické úspěchy“.

„Vyznání evangelikálního přesvědčení“ podpořilo více než 300 pastorů a osobností křesťanského veřejného života, neboť do prezidentských voleb v roce 2024 mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentem Donaldem Trumpem zbývají necelé dva měsíce.

Jeden ze signatářů, Rev. Gabriel Salguero, prezident a zakladatel Národní latinskoamerické evangelikální koalice a pastor letničního sboru The Gathering Place v Orlandu na Floridě, řekl listu The Christian Post, že je „povzbuzen“ podporou prohlášení ze strany širokého spektra letničních a evangelikálních vedoucích z celé země.

SOUVISEJÍCÍAktivistka Lila Roseová pod palbou za to, že naznačila, že si Trump nezasloužil hlasy zastánců života 

„Mohou být různí, pokud jde o hlasování, vidí však ústřední roli evangelia,“ řekl. „Myslím, že je to dobrá připomínka, a doufám, že lidé, kteří si prohlášení pozorně přečtou, v něm nebudou vidět nic jiného než pastorační výzvu ‚zapojme se do toho v duchu Kristově a nepoškozujme důvěryhodnost našeho křesťanského a evangelikálního svědectví tím, že budeme špatně mluvit o jiných lidech, kteří s námi možná nesouhlasí‘.“

Mezi významné signatáře patří Russell Moore, bývalý vedoucí Komise pro etiku a náboženskou svobodu patřící pod Jižní baptistický konvent; reverendi Galen Carey a Walter Kim z Národního sdružení evangelikálů; Justin Giboney z And Campaign; progresivní křesťanský autor Shane Claiborne z organizace Red Letter Christians, křesťanský rapper Lecrae a pastor megasboru Joel Hunter. 

Několik signatářů, včetně Moora, Claiborna a Ekemini Uwana z organizace Evangelicals for Harris, vyjádřilo otevřený nesouhlas s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem a podporou, které se mu dostalo v evangelikální komunitě.

Salguero uvedl, že podpora prohlášení ze strany progresivních křesťanů a Trumpových kritiků neznamená, že je namířeno proti evangelikálům podporujícím Trumpa.

„Tento dokument není namířen proti nikomu,“ uvedl pro CP. „Tento dokument je výzvou k tomu, abychom ve všech svých veřejných aktivitách kladli Krista na první místo.“ 

Salguero označil toto prohlášení za „biblickou výzvu zaměřenou na evangelium, abychom se … angažovali ve veřejné sféře s respektem, v duchu Kristově, s tónem Kristovým a s pravdou Písma“, která „vyvažuje milost a pravdu, aniž by byla nezdvořilá, aniž by nadávala, aniž by byla tvrdá vůči lidem, kteří s námi mohou nesouhlasit nebo s nimiž můžeme nesouhlasit my“.

„Není to namířeno proti nikomu,“ zopakoval. „Je to výzva pro církev, abychom si uvědomili, že se ve veřejné sféře angažujeme v duchu Kristově a s Ježíšovým učením.“  

„Vyzýváme lidi ze všech částí politického spektra, aby se navzájem respektovali a milovali,“ dodal.

Autorita, která patří Kristu

Prohlášení začíná uznáním „okamžiku sociálního konfliktu a politického rozdělení“, v němž se Spojené státy nacházejí, a obsahuje několik odkazů na Písmo.

„Svou věrnost odevzdáváme pouze Ježíši Kristu. Potvrzujeme, že Ježíš Kristus je Boží syn a jediná hlava církve (Kol 1,18),“ uvádí se ve vyznání. „Žádná politická ideologie ani pozemská autorita si nemůže nárokovat autoritu, která náleží Kristu (Flp 2,9-11). Znovu potvrzujeme svou oddanost jeho evangeliu, které stojí mimo jakýkoli stranický program. Bůh jasně říká, že se o svou slávu nebude dělit s nikým jiným (Izajáš 42,8)“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 13. září 2024 Foto: Wikimedia Commons

Exit mobile version