Szófia Borošová volila Viktora Orbána. Mladá evangelikální křesťanka a matka dvou dětí má své pochybnosti o muži, který byl obviněn z podkopávání demokracie – omezování svobody tisku a nezávislého soudnictví a změny volebních pravidel, aby zvýhodnil svou politickou stranu Fidesz.
Ale nakonec bylo docela jednoduché ho 3. dubna podpořit při znovuzvolení.
„Evangelikální křesťané podporují většinu Orbánových zákonů a postojů, i když ve skutečnosti neobdivujeme způsob, jakým dosahuje svých politických cílů,“ řekla pro magazín Christianity Today. „Hlasovala jsem pro něj, protože je konzervativním křesťanem, který stojí proti liberální Evropě.“
SOUVISEJÍCÍ – Papež se setkal s maďarským premiérem Orbánem, varoval před antisemitismem
Evangelikálové nejsou v Maďarsku velkým nebo politicky organizovaným volebním blokem. Přibližně polovina lidí v zemi se považuje za katolíky, čtvrtina nemá žádnou náboženskou příslušnost a 16 procent – včetně Orbána – se identifikuje s reformovanou církví, která je součástí Světové rady církví a je přidružena k presbyteriánské církvi.
Osmdesát procent země se hlásí ke křesťanství, ale jen asi 15 procent Maďarů chodí každý týden do kostela.
Ale ukázalo se, že spousta Maďarů to cítilo stejně jako Borošová. Chtěli konzervativního křesťanského premiéra oddaného hájit to, co považují za křesťanskou kulturu a její křesťanské hodnoty.
„Kampaň Fideszu byla postavena na několika velmi jasných, stručných a cílených poselstvích,“ řekl pro Evangelical Focus maďarský pastor a zakladatel sboru Calvary Chapel Attila Nyári. „Zaměřili se na identifikaci nepřátel – EU, George Sorose, OSN a muslimské migranty – na druhou stranu podpora pro maďarský lid a poté postavili Orbána jako zachránce a ochránce národa.“
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Nyári řekl Christianity Today, že většina evangelikálů v Maďarsku děkuje Bohu za Orbánovo vítězství. Pastor dále poznamenal, že je osobně zarmoucen výsledkem, ale myslí si, že je v menšině.
Několik týdnů před volbami dominovaly v debatách témata jako rusko-ukrajinský konflikt a jak by se mělo Maďarsko zapojit. Kampaň se však také zaměřila na ekonomickou podporu rodin a ochranu Maďarska před liberalismem, multikulturalismem a ideologií LGBT.
Orbánova vláda zmrazila ceny pohonných hmot a některých základních potravin a zavedla nové sociální dávky pro rodiny s dětmi, důchodce a osoby do 25 let. Premiérova strana také vyhlásila referendum o hlasování s otázkou, zda chtějí chránit děti před vzdělávání o sexuální orientaci nebo mediální obsah, který zobrazuje nebo propaguje změnu pohlaví. Referendum nesplnilo potřebných 50 procent hlasů, ale možná se Orbánovi podařilo zmobilizovat některé voliče.
Orbán stylizoval svůj politický program jako obranu „křesťanské svobody“. Tvrdí, že Maďarsko bylo historicky křesťanským ostrovem v moři zahraničních hrozeb, jako byl sovětský komunismus a německý nacismus. Dnes je podle něj třeba bránit se proti islámu, imigrantům, globalismu a liberalismu.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 28. dubna 2022 Foto: Wikimedia Commons – Viktor Orbán