Křesťan dnes

Většina amerických pastorů používá ozbrojené věřící jako ochranku při shromáždění 

Většina kostelů má během bohoslužeb zavedena určitá bezpečnostní opatření. Pastoři poukazují na bezpečnostní plány a ozbrojené členy církve častěji než na jiná opatření, ale ve srovnání s obdobím před třemi lety jich méně uvádí, že mají bezpečnostní plány, a více jich říká, že mají věřící, kteří nosí zbraň.

V posledních letech došlo v kostelech k četným střelbám. V březnu ozbrojený útočník zabil šest lidí v křesťanské škole The Covenant School v Nashvillu. Ke střelbě došlo také na dalších náboženských místech, jako jsou židovské synagogy a sikhské chrámy.

Podle studie společnosti Lifeway Research přibližně 4 z 5 amerických protestantských pastorů (81 %) na dotaz ohledně pravidel při shromáždění uvedli, že jejich církev má zavedena nějaká bezpečnostní opatření. Přesto více než každý šestý (17 %) uvádí, že nepoužívá žádné ze sedmi možných opatření zahrnutých do studie, a dvě procenta z nich si nejsou jisti.

SOUVISEJÍCÍPo střelbě ženy v Lakewoodu říká Joel Osteen, že „Bůh má vše pod kontrolou“

„Kostely nejsou imunní vůči násilí, sporům, domácím neshodám, vandalismu a vloupání,“ řekl podle Christianity Today Scott McConnell, výkonný ředitel společnosti Lifeway Research. „I když je vzájemná láska základním křesťanským učením, návštěvníci kostelů stále hřeší a nevěřící jsou zváni a vítáni. Reálná bezpečnostní rizika tedy existují, ať už si je sbor chce připustit, nebo ne.“

Pokud jde o konkrétní bezpečnostní opatření, pastoři nejčastěji uvádějí, že jejich sbor má bezpečnostní plán pro případ aktivní střelby (57 %). Kromě toho většina z nich (54 %) také uvádí, že součástí opatření, která mají zavedena, jsou i ozbrojení členové sboru.

Přibližně čtvrtina (26 %) používá rádiovou komunikaci mezi bezpečnostním personálem, zatímco každý pátý říká, že v budově, kde se scházejí, platí zákaz držení střelných zbraní (21 %) nebo že na místě působí ozbrojený soukromý bezpečnostní personál (20 %). Méně jich má v areálu církve uniformované policisty (5 %) nebo detektory kovů u vchodů pro kontrolu na přítomnost zbraní (1 %).

„Většina kostelů je malých, takže bezpečnostní plány často nemusí být složité ani nákladné,“ řekl McConnell.

Přibližně polovina případů střelby se od roku 1999 odehrála na jihu země. Pastoři v tomto regionu nejméně často uvádějí, že ve svých kostelech nepoužívají žádné z bezpečnostních opatření (12 %).

Naopak patří k nejčastěji uvádějícím, že jejich sbor má vypracovaný plán pro případ aktivní střelby (64 %), rádiovou komunikaci mezi bezpečnostním personálem (34 %) a ozbrojenou soukromou ochranku na místě (26 %). Kromě toho pastoři na jihu USA nejčastěji uvádějí, že mají ozbrojené členy církve (65 %) a uniformované policisty v terénu (65 %).

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 14. února 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version