Křesťan dnes

Věřící se v Číně zabarikádovali v kostele, aby zabránili demolici

Peking – Kněží se s farníky zabarikádovali v katolickém kostele v čínské provincii Che-pej. Podle zpráv se katolíci pokoušejí zabránit čínské vládě, aby zničila budovu.

Protest začal ve čtvrtek 31. 10. ráno v kostele v okresu Guantao v Che-pej, na pobřeží severní Číny. Úředníci nařídili, aby byl kostel zničen, i když je plně uznán a schválen vládou. Podle webové stránky AsiaNews místní úřady uvedly, že budově chybí příslušná povolení.

Čína v září 2017 přijala přísná nařízení týkající se náboženství. Kostely, u nichž se zjistí, že nejsou v souladu s novou vyhláškou komunistické strany, mají být zničeny.

Podle AsiaNews mnoho čínských katolíků říká, že loni v září podepsaná čínsko-vatikánská dohoda posílila vládu, aby podnikla represivní opatření proti křesťanům, kteří nepatřili ke státem schváleným církvím.

Úředníci údajně prohlašovali, že „Vatikán nás podporuje“ a nařídili zničit dalších 40 kostelů, dodává CNA.

Po celá desetiletí byla církev v Číně rozdělena mezi „Čínskou vlasteneckou katolickou asociaci“, státní církev pod kontrolou Čínské komunistické strany, a podzemní církev, která byla v úplném společenství s Vatikánem. Cílem dohody z roku 2018, jejíž podrobnosti nebyly zveřejněny, bylo sjednotit obě církevní komunity, ačkoli četné zprávy z Číny naznačují, že kněží a laici, kteří se odmítají podřídit pod vládou řízené farnosti, čelí zvýšenému pronásledování.

V provinciích ve východní Číně odmítli někteří kněží podepsat dokument, kterým by se podřídili pod vládní regulaci. To v jejich případech znamenalo, že jejich kostely byly uzavřeny. Čínská vláda zakázala cestování nevyhovujícím kněžím a mnozí byli nuceni se schovat.

V září média informovala, že některé protestantské sbory obdržely nařízení, aby nahradily Desatero přikázání výroky čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

-mn-  Datum: 4. října 2019  Foto: Asia News

 

Exit mobile version