Křesťan dnes

Ve Zvíkovci představili opravený kostel, skrýval řadu překvapení a tajemství

Zvíkovec – Po téměř tříleté rekonstrukci představili v sobotu ve Zvíkovci na Rokycansku opravený kostel Nanebevzetí Panny Marie. Městys kostel převzal od církve v roce 2021, od roku 2022 ho za téměř osm milionů korun opravoval. Dotacemi pomohl kraj i stát. Kostel dostal novou fasádu, odvodnění, dlažbu kolem venkovního obvodu, novou kupoli, opravily se hodiny na věži, vnitřní omítky, dveře, vyměnila se kompletně celá vnitřní dlažba. Při rekonstrukci vydal kostel i řadu překvapení a tajemství, řekl dnes ČTK starosta Petr Uher (nezávislý).

Ve Zvíkovci žije 210 obyvatel, část obyvatel tvoří klienti sociálního zařízení pro lidi se zdravotním postižením Zvíkovecká kytička. „Máme tady jen jednu věřící paní a bohoslužby se tady konaly jen na zavolání, kdy pan farář přijel. Jinak jsme tady všichni nevěřící, a lidé měli ke kostelu desítky let trochu blok, nechodili sem, nevěděli, co se tu děje. Ale je to odkaz našich předků a je naše povinnost se o něj postarat,“ řekl starosta. „A lidé to vzali za své, pracovali tady dospělí i děti, pomáhali. Včera na poslední přípravy a úklid přišlo 40 lidí a myslím, že by to mohl být nový začátek pro ten kostel,“ doplnil Uher. V kostele plánují dělat koncerty, výstavy a další akce i sváteční bohoslužby.

SOUVISEJÍCÍV Přerově se chystá benefiční koncert, podpoří projekt zvonů smíření

Při opravě museli dělníci kompletně okopat venkovní omítku, vyškrábat starou maltu a podle rad památkářů starými technologiemi znovu omítku nahodit a vytvořit štuky. „Tím, že jsme to okopali, našli jsme tady gotické okno, které jsme obnovili,“ popsal starosta jedno z překvapení, které kostel skrýval. Z původní gotické stavby, která později prošla barokní přestavbou, se odkryl také boční gotický portál v jižní stěně. Dalším velkým překvapením bylo objevení neobvykle velké podzemní krypty. Dutinu detekoval loni na jaře průzkum georadarem, po navrtání malého otvoru pro miniaturní sondu se podařilo neinvazivní metodou nafotit, natočit a digitálně zaměřit kompletní podzemní prostory. „Podzemí je dvoudílné, je tam velká pohřební komora pod kněžištěm o rozloze 16 metrů čtverečních a k ní přístupová šachta. V jednom z rohů byly pietně uloženy ostatky několika osob. Hlavně jsme ale objevili krásný pískovcový renesanční tesaný alianční znak s dvěma manželskými znaky Václava Varlejcha z Bubna a Aleny z Bukova,“ uvedl geoinformatik Jiří Šindelář, který neinvazivní průzkum prováděl. Kopii znaku nechala obec vyrobit a umístit u vchodu do kostela.

Podle regionálního historika Radka Cinkeho je zvíkovecká krypta jedna z největších pod kostely v Čechách. Také podle Šindeláře se dříve i šlechtické podzemní pohřební krypty dělaly menší. Objevením krypty a aliančního znaku z počátku 17. století ale překvapení nekončila. Při vyklízení kostela a jeho prohlídce objevili historickou skříň s řadou pokladů. Našel se například hudební archiv z 19. století. „Jako zázrakem se dochovalo více než 200 děl, mnohdy i neznámých skladeb. Autorů je mnohem více, povětšinou místní učitelé a ředitelé kůru, kteří v 19. století prováděli opisy skladeb nebo skladby měnili s jinými kostely, dokonce se našly i skladby zvíkoveckého rodáka Vincence Maška z 19. století,“ řekl Cinke. Hudební vědci, kteří archiv odborně zpracovali, ho hodnotí jako mimořádný.

Dalším objevem byly ve skříni uložená torza pohřebních praporců z druhé poloviny 19. století. „Byla to malba temperou na karton. V rámci českých zemí poměrně unikátní záležitost, nikoliv, že by to v té době nebylo prováděno, ale po pohřbu se zřejmě vyhazovaly, a do dneška se tak nedochovaly,“ zmínil Cinke. Ve zvíkoveckém kostele našli deset praporců, které prošly restaurováním. „V sakristii se našla také velice pěkná církevní roucha – vyšívané ornáty z druhé poloviny 18. století a z 19. století,“ doplnil Cinke.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 26. srpna 2024 Foto: Wikimedia Commons

Exit mobile version