Vědci pomocí UV záření objevili části evangelií napsaných před více než 1500 lety.
Syrský text byl objeven pod třemi vrstvami písma poté, co bylo na dokument uložený ve Vatikánské apoštolské knihovně použito ultrafialové záření.
Podle zpravodajského portálu Premier vědci tvrdí, že stránka – která obsahuje části 11. a 12. kapitoly z Matoušova evangelia – je jedním z nejstarších překladů, které se dochovaly do dnešních dnů a které byly s největší pravděpodobností napsány kolem třetího století. Předpokládá se, že „skrytý“ text byl později vymazán písařem, který pergamen znovu použil – jak bylo v té době běžné.
SOUVISEJÍCÍ – Archeologové objevili první známé vyobrazení biblických hrdinek Jael a Debory
Historik Grigorij Kessel tvrdí, že pergamen byl použit vícekrát, protože obsahuje tři vrstvy textu – syrský, řecký a gruzínský.
V řecké verzi Matoušova evangelia 12,1 zní: „Tehdy Ježíš procházel v sobotu obilnými poli a jeho učedníci dostali hlad a začali trhat klasy a jíst.“
Syrský překlad zní: „[…] začali trhat obilné klasy, třít je v rukou a jíst je.“
Kompletní překlad syrského textu zatím vědci nezveřejnili, ale předpokládá se, že by tento objev mohl poskytnout další informace o překladech Písma.
„V tomto starosyrském překladu evangelia se poměrně často vyskytují pasáže, které se liší od standardní podoby, jak ji známe dnes,“ řekl Kessel pro Daily Mail .
Překlad Bible známý jako „pešitta“, používala syrská církev v pátém století.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 24. dubna 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační