Bangui. Ve Středoafrické republice zůstává po masakru křesťanů v Gambo na jihovýchodě země velice napjatá situace. V hlavním městě Bangui je sice klid, takže křesťanská obec mohla důstojně slavit Nanebevzetí Panny Marie. Riziko, že dojde k dalšímu násilí, tady však existuje, říká pro Vatikánský rozhlas, generální vikář arcidiecéze Bangui, otec Mathieu Bondobo:
„Toto nebezpečí trvá stále, pokud jde o krizi ve Středoafrické republice, ačkoli my v církvi jsme od počátku tvrdili a nadále tvrdíme, že tato krize není náboženská. Nejedná se o konflikt mezi křesťany a muslimy. Kdo to říká, dopouští se manipulace. S jistotou víme, že tato krize geopolitická a geostrategická. Různá náboženství spolu ve Středoafrické republice vždycky žili pokojně. Není důvod mluvit o náboženské válce, která neexsituje. Je zapotřebí umět poukázat na pravý problém, kterým je geopolitická a geostrategická krize.“
Kdo stojí za touto krizí?
„Když ozbrojenci opustili hlavní město, usadili se v některých zónách země, které jsou bohaté na ložiska vzácných minerálů a jiné bohatství. Snaží se tedy okupovat tato území kvůli zisku. Kdo je za tím? Všichni, kteří se chtějí zmocnit bohatství této země.“
OSN se obává genocidy ve Středoafrické republice. Existuje taková hrozba?
„Genocida? Neřekl bych, protože nejde ani o etnickou krizi. Nenacházíme se v tomto scénáři. Faktem však je, že lidé jsou zabíjeni masově. Pro nás v církvi je tedy naléhavé říkat: Konec zabíjení, dost už masakrů!“
Říká se, že vojenský kontingent OSN nic nedělá?
„Neřekl bych, že nedělá nic. Něco ano. Prozatím je OSN jediná síla, která je tady, aby této zemí pomáhala dosáhnout míru. Jiným problémem je interpretace mandátu vojenských jednotek OSN. Říkalo se, že přišli proto, aby odzbrojili všechny, kdo nelegálně nosí zbraně. Lidé se proto ptají: »Víme, že jsou zde nelegálně vyzbrojené skupiny. Proč je tedy neodzbrojí?« Odtud ona kritika. Jiné výhrady se týkají toho, že když někde dojde k násilí, přicházejí pozdě. Proto lidé požadují, aby Středoafrická republika měla vlastní armádu. Uznáváme však jednotky OSN, protože bez nich by bylo ještě hůř.“
Co byste vzkázal okolnímu světu?
„My – církev – máme stále naději. Svatý otec sem přicestoval, aby nás v této naději utvrdil. Nasloucháme mu a jeho slova jsou nám útěchou. Nemůžeme přijít o naději. S Nanebevzatou je v Božím království naše lidství. To je dnes zraněné. Prosíme tedy Madonu, aby pomohla Střední Africe dosáhnout míru a poklidu. Vždyť lidstvu žehná Bůh.“
Vzkazuje z hlavního města Středoafrické republiky otec Mathieu Bondobo.
Zdroj: Vatikánský rozhlas
Ilustrační foto: Wikimedia